Mi­ni­ma­lac tre­ba da bu­de do­vo­ljan za pri­sto­jan ži­vot

Bez autora
Feb 20 2024

U ovoj go­di­ni pred­vi­đe­no je po­ve­ća­nje BDP-a od 2,5 do 3,5 od­sto, a pro­seč­na in­fla­ci­ja će bi­ti 5,9 od­sto.

Sin­di­ka­ti su se la­ne za­la­ga­li za do­dat­nu ko­rek­ci­ju mi­ni­mal­ne za­ra­de zbog po­re­me­ća­ja na tr­ži­štu i vi­so­ke in­fla­ci­je. Ipak, bez ob­zi­ra na to ka­kav će bi­ti ukup­ni pri­vred­ni rast u 2024. go­di­ni i sto­pa in­fla­ci­je, sma­tra­ju da je uskla­đi­va­nje mi­ni­mal­ne ce­ne ra­da nu­žno jer mi­ni­mal­na po­tro­šač­ka kor­pa i naj­ni­ža za­ko­nom ga­ran­to­va­na za­ra­da i da­lje ni­su na istom ni­vou. Po­slo­dav­ci, s dru­ge stra­ne, po­na­vlja­ju da te za­ra­de tre­ba da se po­ve­ća­ju sa­mo za ono­li­ko ko­li­ko ra­ste BDP.

Go­ran Mi­lić, pot­pred­sed­nik Sa­ve­za sa­mo­stal­nih sin­di­ka­ta Sr­bi­je, sma­tra da ne tre­ba vi­še to­li­ko pri­ča­ti o mi­ni­mal­noj ce­ni ra­da, već o ce­ni ra­da ko­ja je do­volj­na za pri­sto­jan ži­vot.

– Mi­ni­ma­lac bi za­to i tre­ba­lo uskla­đi­va­ti dva pu­ta go­di­šnje. Na­ža­lost, po­slo­dav­ci uvek „vu­ku” na stra­nu da ta za­ra­da tre­ba da se po­ve­ća za ono­li­ko ko­li­ko iz­no­si pri­vred­ni rast ze­mlje. Ipak, ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti da, ka­da se od­lu­ču­je o toj ce­ni ra­da, uzi­ma­ju se pa­ra­me­tri u apri­lu da­te go­di­ne, od­lu­ču­je se o vi­si­ni mi­ni­mal­ca u sep­tem­bru, da bi ta ce­na ra­da va­ži­la od ja­nu­a­ra na­red­ne go­di­ne. A od tog apri­la do tog ja­nu­a­ra pro­me­ne se stva­ri sto pu­ta na šte­tu onih ko­ji pri­ma­ju mi­ni­ma­lac – pod­se­ća on.

Na pi­ta­nje da li oče­ku­je da će se mi­ni­mal­na za­ra­da po­ve­ća­ti dva pu­ta u to­ku ove go­di­ne, jer je o to­me bi­lo i zva­nič­nih na­go­ve­šta­ja, a što su sin­di­ka­ti tra­ži­li i pro­šle go­di­ne, u Uni­ji po­slo­da­va­ca Sr­bi­je is­ti­ču da je ta­kav zah­tev u 2023. imao smi­sla zbog pre­vi­so­ke in­fla­ci­je.

– U od­no­su na pret­hod­nu, ovo­go­di­šnja mi­ni­mal­na za­ra­da zna­čaj­no je po­ve­ća­na, za 17,8 od­sto, pa ne­ma po­tre­be da­lje je po­ve­ća­va­ti. Ako bi se pro­me­ni­la mi­ni­mal­na ce­na ra­da zbog in­fla­ci­je ili iz ne­kog dru­gog oprav­da­nog raz­lo­ga za to, on­da bi mo­ra­le da se po­ve­ća­ju i osta­le za­ra­de – pod­se­ća Ne­boj­ša Ata­nac­ko­vić, po­ča­sni pred­sed­nik uni­je.

Ipak, za naj­ve­ći deo pri­vre­de ne bi bio pro­blem da li će se ni­vo mi­ni­mal­ne za­ra­de ta­ko od­re­đi­va­ti u bu­duć­no­sti, jer ta­kvi po­slo­dav­ci iona­ko već is­pla­ću­ju za­ra­de ko­je su iz­nad mi­ni­mal­ne.

– Po­sto­je, me­đu­tim, one fir­me ko­je su se na­šle u te­škoj si­tu­a­ci­ji zbog već po­sto­je­ćeg po­ve­ća­nja mi­ni­mal­ca. Ret­ko ko od njih je us­peo, po­red in­fla­ci­je ko­ju smo be­le­ži­li u ze­mlji, da po­ve­ća svo­ju ce­nu pro­iz­vo­da ili uslu­ga, a ipak je bio pri­mo­ran da po­ve­ća iz­nos mi­ni­mal­ca. Nji­ma bi bi­lo znat­no te­že da mo­ra­ju to da ra­de dva pu­ta go­di­šnje – skre­će pa­žnju Ata­nac­ko­vić, pod­se­ća­ju­ći da je u ovoj go­di­ni pred­vi­đe­no po­ve­ća­nje BDP-a od 2,5 do 3,5 od­sto, kao i da će pro­seč­na in­fla­ci­ja bi­ti 5,9 od­sto.

Do 2014. go­di­ne, ka­da su bi­le po­sled­nje iz­me­ne Za­ko­na o ra­du, mi­ni­mal­na ce­na ra­da uskla­đi­va­la se dva pu­ta go­di­šnje. Ota­da se, za ce­lu sle­de­ću go­di­nu, ona utvr­đu­je sa­mo u sep­tem­bru, po­sle če­ga sle­di kre­i­ra­nje bu­dže­ta dr­ža­ve za na­red­nu go­di­nu, ali je mo­gu­će po­kre­nu­ti i van­red­ni po­stu­pak uskla­đi­va­nja mi­ni­mal­ne za­ra­de bi­lo ka­da to­kom go­di­ne. To se ipak do­sad ni­ka­da ni­je do­go­di­lo, iako be­le­ži­mo rast in­fla­ci­je i rast ce­na na ma­lo, ta­ko da mi­ni­ma­lac uvek ka­ska za iz­no­som mi­ni­mal­ne po­tro­šač­ke kor­pe.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik