Farmeri širom Srpske i FBiH, koji su zatražili povećanje otkupne cijene od 1. aprila, bili su primorani da produže rok za to, dok iz mljekara poručuju da podržavaju zahtjeve, ali ističu da ništa ne mogu uraditi u toku ovog mjeseca, jer i oni moraju formirati nove cjenovnike prema marketima.
Proizvođači iz oba entiteta su početkom sedmice uputili dopis svim prerađivačima u zemlji u kojima su naveli da je od 1. aprila minimalna cijena mlijeka standardnog kvaliteta 0,95 maraka po litru. Zaprijetili su i obustavom isporuke mlijeka te gašenjem proizvodnje ukoliko njihovi zahtjevi ne budu poštovani.
Međutim to se u petak nije desilo, a predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i uzgajivača goveda u RS Čedomir Borojević rekao je za “Glas Srpske” da nije lako prestati sa isporukom, ali da farmeri ne odustaju od svojih zahtjeva.
- Situacija se mijenja na dnevnom nivou i videćemo da li će se nešto promijeniti za desetak dana. Na mojoj farmi dnevno se proizvodi 4.200 litara i zamislite kada bih ja to sve morao baciti, koliki bi to bio gubitak. U pitanju je i sudbina 30 zaposlenih, od čega je 15 samo na farmi - rekao je Borojević.
Dodao je da je cijena mlijeka u ovom trenutku veoma niska, a unazad nekoliko godina nije povećavana.
- Na moju godišnju proizvodnju od 1.300.000 litara isporučenog mlijeka za ovih nekoliko godina na gubitku sam i više od milion maraka - kazao je Borojević.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača mljekara RS Vladimir Usorac kaže da je situacija krajnje neizvjesna.
- Vidjećemo kako će se razvijati u narednom periodu. Vidjećemo ko će nastaviti da otkupljuje mlijeko - rekao je Usorac.
Vlasnik bijeljinske mljekare “Dule” Duško Cvjetinović rekao je za “Glas Srpske” da su mljekari i u petak predavali svoje mlijeko po istim cijenama kao i ranije.
- Svako se bori za veću cijenu i smatram da ona treba da bude veća, ali srazmjerno, a onoliko koliko su oni rekli u BiH je nemoguće - rekao je Cvjetinović dodavši da nije realno ni da svaki litar svakog proizvođača isto košta.
Ako dođe do povećanja otkupne cijene, lančanom reakcijom doći će i do poskupljenja mliječnih proizvoda u marketima.
- Možeš jedan mjesec ići u propast, ali više te nema. Logično je da se naprave kalkulacije, ali je to nemoguće tako brzo uraditi. Zbog obaveze prema marketima gdje se mora podnijeti zahtjev za poskupljenje, nema šanse da mlijeko poskupi u ovom mjesecu - rekao je Cvjetinović.
Vlasnik bilećke mljekare “Pađeni” Nenad Vukoje kaže da još nisu “pali” nikakvi dogovori, ali ako sve mljekare prihvate ponuđenu cijenu, uklopiće se i oni.
- Ne možemo mi ići iznad ili ispod ostalih. Ali sada odmah je nemoguće stvoriti budžet koji nema niko od nas. Ne možemo u marketima preko noći dići cijene, jer postoje neke klauzule u ugovoru, koji kažu da se promjena cijena mora najaviti mjesec dana unaprijed. Vidjećemo šta će biti - rekao je Vukoje. Kako je dodao, cijena otkupa u ovom mjesecu će biti do 0,73 KM, u zavisnosti od kvaliteta mlijeka, količine i nekih drugih faktora koji su ukalkulisani, a zasigurno neće biti nikom ispod 0,63 KM.
Premija
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS isplatilo je u petak 2.185.608 KM po osnovu podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela.
- Isplaćena je premija za mlijeko za januar 2022. godine - saopšteno je iz ministarstva.