Rizici kojima su korisnici platnih kartica izloženi tokom sezone odmora, posebno u inostranstvu, veći su zbog pojačanih gužvi na pojedinim javnim mestima i veće potrošnje.
Zato iz Narodne banke Srbije savetuju korisnicima da pre nego što otputuju van zemlje provere sa bankom koja im je izdala karticu da li ona može da se koristi i u inostranstvu, kao i koji su troškovi i naknade za korišćenje te kartice. Na šta da obrate pažnju kako bi izbegli potencijalne probleme prilikom korišćenja platnih kartica tokom svog boravka u inostranstvu?
– Korisnike uglavnom zanima da li se naplaćuje naknada za podizanje novca na bankomatu u inostranstvu, kao i za plaćanje karticama na prodajnim mestima van zemlje. Ukoliko banka koja je izdala platnu karticu naplaćuje ove naknade one moraju biti jasno prikazane u tarifniku te banke. Tarifnici banaka sastavni su deo okvirnih ugovora, a takođe su i javno dostupni, te na primer na sajtu banaka svi zainteresovani na jednostavan način mogu da provere koliko one iznose – objašnjavaju za Potrošač u NBS.
Oni podsećaju da se provizija za podizanje novca s bankomata u inostranstvu kreće od minimalno utvrđenog iznosa koji nije vezan za sumu novca koji se podiže, tako da se često dešavalo da korisnicima, za manje iznose, bude naplaćena veća provizija za podizanje novca s bankomata od samog iznosa koji su na istom bankomatu podigli. Za veće iznose novca, a ponekad i nevezano od visine iznosa, banke naplaćuju proviziju procentualne iznosu novca koji se podiže.
– Za podizanje gotovine platnim karticama u inostranstvu pored banaka izdavalaca i banke čiji je bankomat mogu da uvedu takozvani surcharge – naknadu. Tu dodatnu naknadu naplaćuje banka vlasnik bankomata. Zato korisnici treba da obrate pažnju da li pri podizanju gotovine plaćaju i taj iznos. Ukoliko postoji naplata, ona treba da bude prikazana na bankomatu. Pojedine banke u inostranstvu ne naplaćuju proviziju za podizanje novca debitnom karticom ukoliko imaju takav ugovor sa matičnom bankom u Srbiji. Česta je zabluda korisnika da banka u inostranstvu neće naplatiti proviziju za podizanje novca s bankomata ako je iz iste bankarske grupacije kao i banka koja je izdala karticu u Srbiji, navode iz NBS.
Oni kažu da su sve poslovne banke u Srbiji zasebna pravna lica i da provizija za podizanje novca sa bankomata ili POS terminala na šalteru banke neće biti naplaćena samo ako su banke međusobnim sporazumom regulisale to pitanje, što građani mogu da provere u svojoj banci. Izazova može da bude i zbog kursnih razlika. Ukoliko je platna kartica vezana za dinarski račun, potrebno je računati i na troškove konverzije valute. Važno je da se korisnici u svojoj banci informišu i o kursu koji će važiti prilikom konverzije iznosa u dinare iz valute u kojoj je izvršena transakcija.
– Ukoliko je platna kartica vezana uz devizni račun, da bi se izbegle duple konverzije, savetujemo da se pre putovanja korisnici informišu u svojoj banci – koja je ugovorena valuta obračuna za potrošnju u inostranstvu i da li će postojati konverzija u zavisnosti u koju zemlju putuju. Na primeru platnih kartica, banke prilikom obračuna potrošnje u inostranstvu (koja je izvršena u bilo kojoj stranoj valuti), iznos zaduženja od kartične šeme dobijaju uglavnom u evrima, a konverziju originalne valute u evro vrši ta kartična šema na osnovu sopstvene kursne liste. Dakle, kurs koji se primenjuje za ovu konverziju zavisi od kartičnog brenda – objašnjavaju iz NBS.
Što se tiče kursa koji primenjuje banka koja je izdala karticu – najčešće se primenjuje prodajni kurs za evre, ili drugu stranu valutu (banke za ovu konverziju uglavnom ne koriste srednji kurs). I tu nije kraj kada navodimo potencijalne troškove nastale podizanjem novca na bankomatu, jer za podizanje gotovine u inostranstvu i plaćanje na prodajnim mestima pojedini prihvatioci pružaju takozvanu DCC (Dynamic Currency Conversion) uslugu na bankomatima i POS terminalima u inostranstvu.
Navedena usluga pruža mogućnost korisnicima da se transakcija izvrši u valuti zemlje u kojoj je kartica izdata, odnosno za korisnike iz Srbije u dinarima. Kod te usluge je važno da korisnici obrate pažnju koji kurs je banka koristila za konverziju jer može biti nepovoljan za korisnika.
– Prilikom transakcije je potrebno obratiti pažnju na sve to, a ako se ima u vidu visina provizije za korišćenje platnih kartica u inostranstvu, pogodnije je plaćanje direktno kod trgovca od podizanja gotovine na bankomatu. Za podizanje gotovine sa bankomata savet je da se koristi debitna kartica, jer su provizije najčešće niže nego provizije za korišćenje kreditne kartice – kažu u Narodnoj banci Srbije.