Vlada Srbije usvojila je zaključak o saglasnosti da Republička direkcija za robne rezerve proizvođačima hleba interventno proda 32.000 tona pšeničnog brašna T-500 da bi očuvala stabilnost pekarske industrije, pomogla proizvođačima hleba i zaštitila standard građana Srbije.
Kako je navedeno na sajtu vlade, proizvođačima hleba brašno će biti isporučivano na osnovu spiskova Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine po ceni od 27 dinara po kilogramu, bez PDV-a, odnosno 29,70 dinara s porezom.
Cene brašna i ulja u maloprodaji i veleprodaji, nedavnom odlukom države, i dalje su ograničene. Kada govorimo o osnovnom mlinarskom proizvodu, obrazloženje za tu odluku su i dalje nestabilne prilike na tržištu pšenice.
Kako je za „Politiku” izjavio Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije reč je o 32.000 tona brašna koje će po povlašćenim cenama biti ponuđene pekarama. Ovo je produžetak još ranije donete odluke za pomoć pekarskom sektoru ali i potrošačima, kako bi se održala trenutna cena belog hleba.
– Uredba nije samo korigovala cenu već je dovela do velikog pomaka i to u više aspekata. Nama su najveći problem bile trgovine koje uzimaju velike rabate, koje za ostale pekarske proizvode idu i do 85 odsto. Na belom hlebu bio je i 30 procenata. Sada se svi striktno pridržavaju tih uredbom ograničenih šest odsto marže. Da nema ove zakonske odredbe trgovci to ne bi poštovali, posebno što je 90 procenata trgovina u stranom vlasništvu – naglasio je Pralica.Uredba o ceni hleba „sava” važi do 30. juna, a naš sagovornik očekuje da će i posle toga biti produžena jer bi u suprotnom automatski skočila za minimum 20 dinara, što je mnogo.
– Beležimo i porast cena struje i gasa što veoma utiče na proizvodnju i promet, ali ne možemo da dozvolimo da hleba poskupi – naveo je naš sagovornik. Ponovio je da u poslednjih gotovo godinu dana potrošnja belog hleba „sava” u Srbiji drastično raste, a sredinom svake godine imamo i dodatno povećanje, što se i sada očekuje kada počnu poljoprivredni radovi na polju.
– Od sredine marta, pa do novembra svake godine imamo rast proizvodnje hleba, zbog angažovanja radnika u poljoprivredi i pripremanja dodatnih obroka za radnu snagu – rekao je naš sagovornik.
Specijalne vrste hleba u radnjama koštaju od 120 do 250 dinara. Pralica je napomenuo da se u ovom segmentu primećuje pad prodaje. Dodao je da nema nikakvih problema u snabdevanju tržišta veknom „sava”, a neki proizvođači su se čak potpuno preorijentisali na proizvodnju hleba od belog brašna zbog rasta tražnje.