U svim trgovinskim lancima u Srbiji danas počinje akcija u kojoj će do 31. decembra biti sniženo 20 artikala koji se svakodnevno nalaze u potrošačkoj korpi.
Pod oznakom „Bolja cena” građani će imati priliku da kupuju jeftinije mleko, jogurt, sir, jabuke, krompir, testeninu, pileće meso u trupu, pileći parizer, bezalkoholno pivo, sokove, kafu, hranu za bebe, ali i artikle iz kategorije kozmetike i higijene za bebe i odrasle.
Kako su rekli iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, spisak je dogovoren na sastanku sa maloprodavcima i zaključak je da u 20 kategorija proizvoda postoji potreba da trgovci, a to se očekuje i od proizvođača i distributera, naprave dodatni napor kako bi se obezbedile niže cene.
– U ovih 20 kategorija proizvoda od danas, pa sve do 31. decembra, imaćemo konstantnu akciju koja podrazumeva da će minimum jedan proizvod iz svake od ovih kategorija imati „bolju cenu”, odnosno biće tako označen da bi ga kupci lakše prepoznali. Takođe, maloprodavci će moći, da u skladu sa politikom konkurencije izaberu i više od jednog artikla unutar kategorije, kao i da akciji priključe i druge proizvode u skladu sa svojom poslovnom politikom – kažu iz Ministarstva trgovine.
Za sada je, dodaju, akcija „Bolja cena” pozicionirana na 20 kategorija proizvoda, a da li će se taj broj povećavati, ostaje da se vidi. Kako je to rečeno prilikom predstavljanja ove akcije, sa trgovcima je postignut dogovor da rade sa negativnim maržama na pojedinim artiklima da bi ispratili akciju države. U resornom ministarstvu su obećali da će se država pozabaviti i sa cenama dobavljača.
Inače, trgovci juče nisu želeli da unapred predstavljaju proizvode koji će biti sniženi, a posebno da ne izlaze sa cenama jer to nije u skladu sa pravilima konkurencije, ali su poručili kupcima da ih na rafovima očekuju niže cene proizvoda iz pomenutih robnih grupa. Iz korpe koju je pre nekoliko dana predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u maloprodajnom lancu „Dis” tako će pileći parizer umesto 399 koštati 259 dinara po kilogramu, jogurt je bio 164 dinara, a od danas je 134 dinara, sok od jabuke 80 umesto dosadašnjih 120, kilogram krompira 60 umesto 99 dinara. Potrošače posebno raduje pojeftinjenje kozmetike za decu i odrasle jer su u tim kategorijama i poskupljenja bila značajna u prethodnom periodu. Inače, poskupljenjima se na neki način moralo stati na kraj.Trgovci su nedavno bili na tapetu guvernerke NBS Jorgovanke Tabaković koja je izjavila da su u trgovačke marže u Srbiji u poslednje četiri godine povećane za više od 36 odsto, što je takođe uticalo na inflaciju. Marže su, objasnila je, povećane kod svih pet prodajnih lanaca u našoj zemlji. Iako su trgovci odmah uzvratili da je rast marži niži od rasta troškova poslovanja, te da su njihove profitne stope niske, država je ipak našla načina za dogovor kako bi se uticalo na već oslabljenu kupovnu moć građana.
Dragan Stojković, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže za „Politiku” da je dobro da se na ovaj način ukaže na to da su cene proizvoda nerealno visoke, ali da problem često nije samo na strani trgovaca, nego i proizvođača.
– Ova akcija je bolji način nego da država ograničava cene, ali bi bilo dobro da se u javnosti pravi pritisak od organizacija potrošača, pa i države da su cene preterane ili neopravdano podignute. Trebalo bi da se radi na jačanju konkurencije, ne samo u trgovini nego u slučaju proizvođača. Mnogi bi rekli da je uvoz proizvoda u kojima imamo slabu konkurenciju jeretička misao, ali tim proizvođačima treba da se stavi do znanja da nisu gospodari tržišta – objašnjava naš sagovornik. Po njegovom mišljenju, neophodno je u ovakvim ekonomskim okolnostima sputati one koji preteruju u cenama i guraju „inflaciju pohlepe”.
Ekonomisti kažu da to koliko će trgovci dugo da drže nešto na akciji zavisi od njih, ali bi i potrošači trebalo da obrate više pažnje i prate poskupljenja. Najnovija akcija države za stručnjake je pokušaj da se ukaže na problem, i to je važno, podjednako kao i utvrđivanje strukture cene. Jer cenu ne čini samo marža, iako se ona najčešće pominje.