Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas da su prošle godine, na prvoj međunarodnoj konferenciji „Budućnost biotehnologije”, postavljene osnove za razvoj ekosistema biotehnologije u Srbiji, kao i za to da naša zemlja raste i bude zemlja biotehnologije.
Brnabić je, otvarajući međunarodnu konferenciju „Budućnost biotehnologije”, koja se održava u Palati Srbija, poželela dobrodošlicu gostima iz Svetskog ekonomskog foruma i UNDP-a, i iskazala posebnu zahvalnost našim naučnicima iz sveta koji su došli na današnji forum.
Postavili smo scenu za jak ekosistem, otvorili naučno-tehnološke parkove, postavili prioritete u investicijama. Najmoderniji Data centar u Kragujevcu dostupan je svim institutima i naučno-tehnološkim parkovima, poručila je premijerka.
Ovaj forum je, kako je naglasila, prilika za to da se čuje kako će Srbija, između ostalog i kroz BIO4 kampus, omogućiti transfer tehnologije iz nauke u industriju, ali i za to da naša zemlja predstavi prvu Mapu puta koji vodi od istraživanja do inovacija.
Tokom konferencije, koja se održava u saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom i okuplja više od 600 učesnika iz 30 zemalja, biće potpisan i memorandum o razumevanju sa „Ginkgo Bioworks”, jednim od lidera u biotehnologijama, najavila je predsednica Vlade.
Brnabić je podsetila na to da se ovaj forum održava uz podršku BIO4 kampusa, koji će nastaviti da menja kurs naše zemlje i dodaje joj takmičarske prednosti.
Srbija će uskoro postati dom BIO4 kampusa, novog bioevropskog haba koji će omogućiti globalni napredak sa višedisciplinarnim ciljevima, poručila je predsednica Vlade i precizirala da će taj novi hab okupiti više od 1.000 doktoranada.
Premijerka je uputila poziv učesnicima skupa da pogledaju maketu kako će izgledati kampus i naglasila da su svi dobrodošli da postavljaju pitanja timu Vlade koji će objasniti sve suštinske pojedinosti kampusa.
Planiramo da imamo i devet naučnih instituta, Institut za molekularnu genetiku i genetski inženjering, sedam fakulteta koji će obuhvatiti biologiju, farmaciju i istraživačke i farmaceutske kompanije koje već postoje u Srbiji, ukazala je Brnabić i najavila da izgradnja počinje za dva meseca, kao i da će kampus imati 110.000 kvadrata na približno 20 hektara.
Predsednica Vlade je izrazila uverenje da svi možemo da doprinesemo rastu i razvoju nauke i ekonomije, kao i nadu da će forum postaviti osnove za saradnju naredne godine, ispuniti misiju i rešiti sve zadatke koji su pred nama.
Brnabić je naglasila da će usvajanje Predloga zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva unaprediti čitav naš zdravstveni sistem i biogenetski registar.
Prema njenim rečima, poslednjih nekoliko godina okruženje koje smo kreirali za IT kompanije dovelo je do toga da je nekoliko velikih kompanija dovelo svoje centre za istraživanje u Srbiju.
Naša vlada, kako je podsetila, potpisala je nekoliko memoranduma o razumevanju sa kompanijama kao što su „Roche”, „Takeda”, „MSD”, „Swiss Rockets”, „Astra Zeneca”, „Pfizer” i druge.
Premijerka je naglasila da je, pored saradnje sa industrijom, najvažnije da podržimo naše naučnike da mogu da rade u našim institutima i pronađu put da poboljšaju ne samo našu zemlju, već i svet.
Biotehnologija je ključna za medicinu, poljoprivredu i proizvodnju hrane. Stoga ćemo raspravljati o tome kako da koristimo bioinženjering i kako da uposlimo veštačku inteligenciju kako bismo imali zdraviju budućnost, poručila je premijerka.
Izvršni direktor Svetskog ekonomskog foruma Mirek Dušek ocenio je da je Srbija lider u ovom delu sveta u oblasti biomedicine i biotehnologije.
Dušek je rekao da su u Svetskom ekonomskom forumu ponosni na to što mogu da podrže Srbiju u tom razvoju i istakao da mreža četvrte industrijske revolucije pomaže liderima da očekuju buduće tehnologije.
On je podsetio na to da u svetu ima 18 takvih centara, a jedan je pre dve godine otvoren i u Srbiji.
Prema njegovim rečima, sve je više radova koji nastaju u saradnji između centara, a današnje okupljanje je prilika za to da se ta saradnja proširi i unapredi.
U Forumu smo uzbuđeni zbog prilika koje se otvaraju, ali moramo voditi računa i o tome da uticaj koji razvoj biotehnologija donosi bude pozitivan po čovečanstvo, istakao je Dušek.
Konferencija se po drugi put održava u Beogradu u organizaciji Vlade Srbije u saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom, Centrom za četvrtu industrijsku revoluciju i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i uz podršku BIO4 kampusa.
Forum je okupio više od 600 učesnika iz približno 30 zemalja, predstavnika vlada, akademske zajednice, naučnih i istraživačkih institucija i privrede.
Tokom konferencije, koja se održava danas i sutra, na više panela biće diskutovano o temama iz oblasti biotehnologije, bioinformatike, bioinženjeringa i biomedicine.
Poseban program biće posvećen zelenoj biotehnologiji, održivim rešenjima i inovacijama koje vode ka zelenoj i ekološki održivoj budućnosti.