Tržišna kapitalizacija Beogradske berze je krajem prošle godine iznosila oko devet milijardi evra, Zagrebačke oko 27 milijardi evra, a Ljubljanske 20 milijardi evra. Poređenja radi tržišna kapitalizacija berza u Budimpešti je 70 milijardi evra, čulo se danas na okruglom stolu o tržištu hartija od vrednosti. Kada je reč o regionalnom povezivanju berzi u okruženju taj zadatak nije teško ostvariti i taj posao može da se završi u roku od godinu dana. Formiranje regionalnog tržišta kapitala omogućilo bi kompanijama da, kako je kazao, brže rastu i prikupljaju kapital. Da bi jedna takva platforma okupljanja svih berzi sa prostora bivše Jugoslavije zaživela potrebna je politička podrška odnosno dogovor na nivou država.
Tržišna kapitalizacija Beogradske berze je krajem prošle godine iznosila oko devet milijardi evra, Zagrebačke oko 27 milijardi evra, a Ljubljanske 20 milijardi evra.
Poređenja radi tržišna kapitalizacija berza u Budimpešti je 70 milijardi evra, čulo se danas na okruglom stolu o tržištu hartija od vrednosti.
"Kada je reč o regionalnom povezivanju berzi u okruženju taj zadatak nije teško ostvariti i taj posao može da se završi u roku od godinu dana", kazao je za Betu predsednik Komisije za hartije od vrednosti Milko Štimac.
Formiranje regionalnog tržišta kapitala omogućilo bi kompanijama da, kako je kazao, brže rastu i prikupljaju kapital.
Da bi jedna takva platforma okupljanja svih berzi sa prostora bivše Jugoslavije zaživela potrebna je politička podrška odnosno dogovor na nivou država, čulo se na skupu.
Štimac je istakao da bi trebalo uložiti dodatni napor da se napravi regionalno tržište kapitala budući da su sve berze sa eks-Yu prostora zajedno po tržišnoj kapitalizaciji manje od Budimpeštanske berze.