Cena kafe tipa arabika na berzi sirovina ICE danas je porasla za dva odsto na 2,7840 dolara za libru (0,45 kg), što je najviša vrednost za poslednjih 30 godina.Od juna 2010. godine cena kafe je više nego udvostručena, a većina analitičara očekuje da će se povećati na tri dolara za libru i upozoravaju da je tražnja kafe ostala visoka i u doba krize. Rast cene uslovljava nekoliko faktora. Jedan od njih je već treći slab rod u Kolumbiji koja je vodeći proizvođač visoko kvalitetne kafe arabika.
Cena kafe tipa arabika na berzi sirovina ICE danas je porasla za dva odsto na 2,7840 dolara za libru (0,45 kg), što je najviša vrednost za poslednjih 30 godina.
Od juna 2010. godine cena kafe je više nego udvostručena, a većina analitičara očekuje da će se povećati na tri dolara za libru i upozoravaju da je tražnja kafe ostala visoka i u doba krize.
Rast cene uslovljava nekoliko faktora. Jedan od njih je već treći slab rod u Kolumbiji koja je vodeći proizvođač visoko kvalitetne kafe arabika. Slaba će biti i proizvodnja kafe u Brazilu, koji je najveći odgajivač kafe na svetu.
Brazil će ove godine imati silaznu fazu u redovnom dvogodišnjem proizvodnom ciklusu. Prema nekim izvorima, Brazil drži i velike zalihe kafe jer se nada da će cene dalje rasti.
U prošlosti je na cenu kafe uticalo uglavnom loše vreme u Brazilu. Sada, međutim, preovladava zabrinutost zbog zaliha.
Poljoprivrednici u Srednjoj Americi su zbog niskih cena kafe od 2000. do 2004. godine smanjili površine na kojima se gaji kafa i nisu ih ponovo povećali. Sada se, sa određenim kašnjenjem, osećaju posledice toga, ukazuju analitičari.
Kafa tipa arabika čini oko četvrtine ukupne proizvodnje kafe. To je kafa najvišeg kvaliteta sa manjim procentom kofeina i širokim spektrom delikatnih ukusa i mirisa. Gaji se na većim nadmorskim visinama.