Na Produktnoj berzi slab promet

Bez autora
Aug 22 2011

Sumorna slika sa velikih svetskih finansijskih berzi samo je dodatno podstakla rastuće strahove o sve težem pristupu kapitalu i sve većoj ugroženosti likvidnosti na našem tržištu. U takvom ambijentu, a pogotovo kada se izvoznici kao najlikvidniji segment tražnje povuku sa tržišta, ne može se ni očekivati značajniji promet roba. On je naime u toku prethodne nedelje iznosio svega 689 tona. To je ujedno i najmanji zabeležen nedeljni promet u ovoj godini, a za 35,91 posto je manji od prometa u prethodnoj nedelji. Finansijska vrednost prometa je iznosila 15,3 miliona dinara, a to je pad od 32,74 posto u odnosu na isti pokazatelj u drugoj nedelji avgusta. Suprotno očekivanjima poljoprivrednih proizvođača, cena pšenice pada. Svetski bilansi žetve sa severne hemisfere su uglavnom sada već poznati uz manje moguće korekcije u narednom periodu. Podaci o ukupnoj svetskoj proizvodnji i potrošnji su u skladu sa očekivanjima, ali novi nadolazeći talas finansijske krize koji će dovesti do opšteg pada tražnje, u velikoj meri je amortizovao uticaj fundamentalnih tržišnih pokretača koji su nagoveštavali bolju tržišnu poziciju pšenice ove godine u svetu...

Na Produktnoj berzi slab prometSumorna slika sa velikih svetskih finansijskih berzi samo je dodatno podstakla rastuće strahove o sve težem pristupu kapitalu i sve većoj ugroženosti likvidnosti na našem tržištu, saopštila je Produktna berza u Novom Sadu.

U takvom ambijentu, a pogotovo kada se izvoznici kao najlikvidniji segment tražnje povuku sa tržišta, ne može se ni očekivati značajniji promet roba. On je naime u toku prethodne nedelje iznosio svega 689 tona. To je ujedno i najmanji zabeležen nedeljni promet u ovoj godini, a za 35,91 posto je manji od prometa u prethodnoj nedelji. Finansijska vrednost prometa je iznosila 15,3 miliona dinara, a to je pad od 32,74 posto u odnosu na isti pokazatelj u drugoj nedelji avgusta.

Suprotno očekivanjima poljoprivrednih proizvođača, cena pšenice pada. Svetski bilansi žetve sa severne hemisfere su uglavnom sada već poznati uz manje moguće korekcije u narednom periodu. Podaci o ukupnoj svetskoj proizvodnji i potrošnji su u skladu sa očekivanjima, ali novi nadolazeći talas finansijske krize koji će dovesti do opšteg pada tražnje, u velikoj meri je amortizovao uticaj fundamentalnih tržišnih pokretača koji su nagoveštavali bolju tržišnu poziciju pšenice ove godine u svetu.

Ova generalna slika se može primeniti i na naše tržište. Mala tražnja i još uzdržanija ponuda uslovili su mali promet pšenice, ali i pad cene koja je u protekloj nedelji iznosila 18,42 din/kg (17,06 bez PDV), što je za 1,97 posto pad u odnosu na prethodnu nedelju.

Nije međutim, sve tako crno u pogledu tržišnih perspektiva ove robe. Sva očekivanja idu u pravcu da će ipak jak uticaj poremećenih bilansa pšenice u svetu (manja proizvodnja od potrošnje) na duži rok oporaviti cenu pšenice i na međunarodnom, ali i na našem tržištu. 

Cena kukuruza je za mesec dana pala za 20 posto. Od trenutka kada je dostigla svoj apsolutni desetogodišnji maksimum, cena kukuruza na srpskom tržištu je u kontinuiranom padu. Izvoznici su oprezno izdefinisali termine svojih isporuka, tako da je avgust mesec apsolutno zatišje u pogledu izvozne tražnje za ovom robom. Direktna posledica toga je mali promet, ali i pad cene. Prosečna cena ovonedeljnog trgovanja je iznosila 21,53 din/kg (19,93 bez PDV). To je za 3,16% niža cena od prosečne cene trgovanja u prethodnoj nedelji.

Po broju zaključenih kupoprodajnih ugovora posredstvom berze u Novom Sadu, trgovanje sojom je bilo najfrekventnije. Cena ove robe je imala silaznu putanju tokom nedelje i to sa nivoa od od 32,50 din/kg bez PDV, pa do 31,30 din/kg. Prosečna cena soje je iznosila 34,63 din/kg (32,06 bez PDV), što predstavlja pad za 2,83 posto u odnosu na cenu iz prethodne nedelje, navodi se u saopštenju.

PRODEX je u protekloj nedelji doživeo jedan od najvećih nedeljnih padova. Naime, vrednost ovog indeksnog pokazatelja je na dan 19.08.2011. iznosila 207,09 indeksnih poena, a to je za čitava 3,44 indeksna poena manja vrednost nego poslednjeg dana trgovanja prethodne nedelje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik