Broj preduzeća čije se akcije nalaze na Beogradskoj berzi, tokom iduće godine mogao bi da bude znatno manji od 1.337 koliko ih se trenutno tu nalazi. Tako se bar očekuje posle početka primene novog Zakona o privrednim društvima, kojim se briše razlika između otvorenih i zatvorenih akcionarskih društava. To, ipak, neće značajno "uzdrmati" domaće tržište kapitala, koje je gotovo već zaboravljeni deo finansijskog sistema. Na Beogradskoj berzi ima više od 1.000 emitenata, a optimistički posmatrano trguje se sa 30 do 40 hartija u onom pravom trgovačkom smislu da nisu u pitanju jednokratne i neredovne transakcije. Po novom zakonu veoma nelikvidne akcije, a to su one kojima se slabo trguje, mogle bi da se povuku sa tržišta, dok bi manjinski akcionari u tom slučaju mogli biti nesaglasni i tražiti otkup akcija od strane kompanije. Jedan od kriterijuma za određivanje cene je i obračunska vrednost akcije, a to će većinskim vlasnicima znatno poskupeti ovaj proces.
Broj preduzeća čije se akcije nalaze na Beogradskoj berzi, tokom iduće godine mogao bi da bude znatno manji od 1.337 koliko ih se trenutno tu nalazi.
Tako se bar očekuje posle početka primene novog Zakona o privrednim društvima, kojim se briše razlika između otvorenih i zatvorenih akcionarskih društava. To, ipak, neće značajno "uzdrmati" domaće tržište kapitala, koje je gotovo već zaboravljeni deo finansijskog sistema.
- Na Beogradskoj berzi ima više od 1.000 emitenata, a optimistički posmatrano trguje se sa 30 do 40 hartija u onom pravom trgovačkom smislu da nisu u pitanju jednokratne i neredovne transakcije - objašnjava za "Novosti" Nenad Gujaničić, glavni broker "Sinteza invest grupe".
- Po novom zakonu veoma nelikvidne akcije, a to su one kojima se slabo trguje, mogle bi da se povuku sa tržišta, dok bi manjinski akcionari u tom slučaju mogli biti nesaglasni i tražiti otkup akcija od strane kompanije.
Jedan od kriterijuma za određivanje cene je i obračunska vrednost akcije, a to će, kako smatra Gujaničić, većinskim vlasnicima znatno poskupeti ovaj proces.
- Može se desiti da upravo iz ovog razloga ne bude veliki broj kompanija koje će se skinuti sa tržišta - ističe sagovornik "Novosti".
Ni za džabe
Iako su cene akcija na berzi niže nego ikada, retko ko ih kupuje. Nije bilo ni većih preuzimanja kompanija. Poznavaoci tržišta osnovni razlog za to vide u manjku stranog kapitala i velikoj zaduženosti domaćih investitora.