Cene akcija svakodnevno rastu i padaju, ali najbolje kompanije donose vrednost svojim deoničarima na duži rok. Budući da je 2019. godina skoro pri kraju, ovo je spisak 10 najprofitabilnijih deonica poslednjih 20 godina. Neke kompanije koje su se našle na listi će vas vas iznenaditi, a takođe će vas iznenaditi da nekih o kojima svaki dan slušate nema na spisku. Business Insider je prvi napravio listu 10 najboljih deonica sa najvećim prinosom u ovom veku. Portal HowMuch je pronašao na Yahoo Finance svaku od tih kompanija počev od 31. decembra 1999. godine ili od dana kada su izlistane na berzi. Treba pomenuti raznolikost kompanija prisutnih u prvih 10.
Cene akcija svakodnevno rastu i padaju, ali najbolje kompanije donose vrednost svojim deoničarima na duži rok. Budući da je 2019. godina skoro pri kraju, ovo je spisak 10 najprofitabilnijih deonica poslednjih 20 godina.
Neke kompanije koje su se našle na listi će vas vas iznenaditi, a takođe će vas iznenaditi da nekih o kojima svaki dan slušate nema na spisku.
Business Insider je prvi napravio listu 10 najboljih deonica sa najvećim prinosom u ovom veku. Portal HowMuch je pronašao na Yahoo Finance svaku od tih kompanija počev od 31. decembra 1999. godine ili od dana kada su izlistane na berzi.
Prinos u procentima (%):
1. Monster Beverage: 62,444%
2. Netflix: 23,071%
3. Equinix: 12,050%
4. Tractor Supply Company: 10,171%
5. Intuitive Surgical: 9,155%
6. Ansys: 7,856%
7. Apple: 7,416%
8. IDEXX Laboratories: 6,822%
9. Mastercard: 6,279%
10. Ross Stores: 6,003%
Treba pomenuti raznolikost kompanija prisutnih u prvih 10. Ne postoji nijedan sektor koji dominira. Monster je kompanija za energetska pića, Netflix je striming servis, a Equinix pruža usluge prenosa podataka.
Ostale kompanije na listi su u delatnostima poput medicinskog snabdevanja, finansijskih usluga i maloprodaje. Ovo je više od dokaza da ne bi trebalo ulagati čitav svoj portfolio u samo jednu industriju.
Nekoliko kompanija nedostaje na ovoj listi - gde su Facebook, Amazon i Google? I šta je sa ostalim gigantima kao što su Walmart, Exxon ili Berkshire Hathaway? Neke kompanije, naime, nisu ni postojale na početku 21. veka tako da povrat nije ni mogao da se računa kao “najisplativiji u ovom veku”.
Takođe, metodologija očigledno favorizuje kompanije koje su počele sa niskom cenom deonice, a završile sa ogromnim rastom.