Pad prometa na „Produktnoj berzi“

Bez autora
Mar 05 2017

Nakon gotovo konstantnog rasta cena kukuruza i soje u drugoj polovini februara, ova nedelja je donela smirivanje na domaćem tržištu. Razlika u cenama koju traže prodavci i onih koju nude kupci je predstavljala otežavajući faktor za realizaciju trgovanja, što je za posledicu imalo niži berzanski promet u odnosu na prethodnu nedelju. Ukupno je preko „Produktne berze“ prometovano 1.100 tona robe, što je za 50,49 odsto manje nego prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost prometa manja za 51,93 odsto i iznosila je 21.565.500 dinara. Prvog radnog dana tekuće nedelje kukuruz je zabeležio ovosezonski cenovni maksimum od 17,30 dinara za kilogram bez PDV-a. Međutim, nakon toga tržište jednostavno nije moglo da podnese taj nivo cene, što je za posledicu imalo pad, a kasnije i smirivanje cene. Statistički posmatrano, cena kukuruza je viša u odnosu na prethodnu nedelju za 4,79 odsto, a nedeljni ponder iznosi 17,17 dinara za kilogram bez PDV-a (18,89 dinara za kilogramg sa PDV-om).

Pad prometa na „Produktnoj berzi“Nakon gotovo konstantnog rasta cena kukuruza i soje u drugoj polovini februara, ova nedelja je donela smirivanje na domaćem tržištu. Razlika u cenama koju traže prodavci i onih koju nude kupci je predstavljala otežavajući faktor za realizaciju trgovanja, što je za posledicu imalo niži berzanski promet u odnosu na prethodnu nedelju. Ukupno je preko „Produktne berze“ prometovano 1.100 tona robe, što je za 50,49 odsto manje nego prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost prometa manja za 51,93 odsto i iznosila je 21.565.500 dinara.

Prvog radnog dana tekuće nedelje kukuruz je zabeležio ovosezonski cenovni maksimum od 17,30 dinara za kilogram bez PDV-a. Međutim, nakon toga tržište jednostavno nije moglo da podnese taj nivo cene, što je za posledicu imalo pad, a kasnije i smirivanje cene. Statistički posmatrano, cena kukuruza je viša u odnosu na prethodnu nedelju za 4,79 odsto, a nedeljni ponder iznosi 17,17 dinara za kilogram bez PDV-a (18,89 dinara za kilogram sa PDV-om).

U trgovanju pšenicom je registrovana cena od 18,50 dinara za kilogram bez PDV-a (20,35 dinara za kilogram sa PDV-om). Osnovni razlozi ovakvog nivoa cena su pre svega odličan kvalitet hlebnog zrna koji je prometovan u konkretnim poslovima, kao i povoljan paritet. U istom periodu prethodne godine, cena pšenice je bila za 14,05 odsto niža od trenutne.

Početak nedelje je na tržištu soje obeležen signalima sa tržišta po kojima su kupci tražili značajno višu cenu od prethodno registrovanih 46,90 dinara bez PDV-a. To je za posledicu imalo zaustavljanje trgovanja. Međutim, na samom kraju nedelje cena se primirila i registrovano je trgovanje na nivou od 47,00 din (51,70 dinara za kilogram sa PDV-om), što je za 0,56 odsto viša cena u odnosu na prošlonedeljni prosek.

Takođe je registrovano trgovanje stočnim ječmom. Kilogram ove žitarice je prometovan po 16,80 dinara bez PDV-a (18,48 dinara za kilogram sa PDV-om).

Berznski indeks PRODEX je u petak, 03. marta 2017. godine, bio na nivou od 210,12 indeksnih poena, što predstavlja rast od 0,46 poena u odnosu na kraj prošle nedelje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik