U senci donošenja vladinih mera za ublažavanje posledica suše, odvijalo se trgovanje na „Produktnoj berzi" u Novom Sadu. Skoncentrisani na odluke države tržišni učesnici bili su prilično uzdržani. Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu realizovan je promet od tek 724,32 tone, što je za 30,75 posto manje od fizičkog obima prometa u prethodnoj nedelji, dok je finansijska vrednost prometa iznosila 23,09 miliona dinara, što je pad u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje za 31,22 posto. Tržište pšenice je nešto aktivnije od ostalih. Kao posledica činjenice da su, za razliku od ostalih primarnih kultura, bilansi pšenice već uglavnom izdefinisani i manje više stabilni, danas imamo jedno relativno mirno tržište ove robe. Cena se stabilizovala u rasponu između 26,00 dinara za kilogram i 26,50 dinara za kilogram. Prosečna cena trgovanja iznosila je 28,22 dinara za kilogram. U odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje to je cenovni pad od 1,42 posto.
U senci donošenja vladinih mera za ublažavanje posledica suše, odvijalo se trgovanje na „Produktnoj berzi" u Novom Sadu. Skoncentrisani na odluke države tržišni učesnici bili su prilično uzdržani.
Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu realizovan je promet od tek 724,32 tone, što je za 30,75 posto manje od fizičkog obima prometa u prethodnoj nedelji, dok je finansijska vrednost prometa iznosila 23,09 miliona dinara, što je pad u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje za 31,22 posto.
Tržište pšenice je nešto aktivnije od ostalih. Kao posledica činjenice da su, za razliku od ostalih primarnih kultura, bilansi pšenice već uglavnom izdefinisani i manje više stabilni, danas imamo jedno relativno mirno tržište ove robe. Cena se stabilizovala u rasponu između 26,00 dinara za kilogram i 26,50 dinara za kilogram. Prosečna cena trgovanja iznosila je 28,22 dinara za kilogram. U odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje to je cenovni pad od 1,42 posto. Na tržištu pšenice u ovom trenutku najuticajniji cenovni pokretač mogla bi da bude cena kukuruza. Ukoliko se desi da cena kukuruza u narednom periodu prevaziđe cenu hlebnog žita, moguće je očekivati da ona za sobom “povuče” i cenu pšenice.
Kukuruza je sve manje na tržištu. Ovom robom se vrlo malo trgovalo. Cena od 28,08 dinara za kilogram i za 0,20 posto je manje od cene iz prethodne nedelje. Svakodnevni izveštaji svetskih agencija o novim, lošijim procenama prinosa pretvorili su ovo tržište u pravo bure baruta. Iščekivanje u ovakvoj atmosferi je nešto najgore što može da se desi za funkcionidsanje nekog tržišta. Otvara se široko polje špekulantskim operacijama na terminskim tržištima i to ne onim „pozitivnim" dobrodošlim špekulantima koji povećavaju likvidnost tržišta, već upravo onim koji fingiraju tržište i kreiraju nerealnu cenu. Upozorenja za prisustvo takvih aktivnosti stižu sa najvišeg vrha UN i organizacije za hranu (FAO).
Soja drži nivo visokih cena. Protekle nedelje cena je iznosila 76,68 dinara za kilogram, što je za 1,39 posto niže nego prethodne nedelje.
Suncokret se prvi put pojavio ove godine na berzanskoj kotaciji. Realizovan je kupoprodajni ugovor po ceni od 54,00 dinara za kilogram. Prošle godine u žetvi suncokret je startovao cenom od 33,60 dinara za kilogram. Suncokretova sačma je takođe bila predmet trgovanja na berzi i to po ceni od 35,64 dinara za kilogram. U odnosu na prethodno trgovanje to je rast od 0,68 posto.
Blagi pad cena roba koje formiraju berzanski indeks razlog je zašto je PRODEX dana 24. avgusta 2012. godine ima za 0,60 indeksnih poena manju vrednost u odnosu na petak prethodne nedelje. Vrednost ovog indeksa iznosila je 262,36 indeksnih poena.