Produktna berza: Rekord u prometovanoj količini robe

Bez autora
Jul 10 2011

Trend velikog prometa preko “Produktne berze” u Novom Sadu je nastavljen, a glavni krivac za visok obim prometa je pšenica novog roda, koja je u ukupnom prometu učestvovala sa čak 96 posto. Tako je u periodu od 4. do 8. jula 2011. godine na “Produktnoj berzi” zabeležen ovogodišnji rekord u prometovanoj količini robe tokom jedne nedelje. Zabeležena su 24 ugovora, čija je ukupna finansijska vrednost iznosila 71,57 miliona dinara, što predstavlja rast od 23 posto u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje. Količinski promet od ukupno 3.814 tona je za 39,71 posto veći u ovom nedeljnom periodu u odnosu na period iz prethodne nedelje. Sa napredovanjem žetve sve više raste interesovanje za cenu i otkup hlebnog žita. Povoljni vremenski uslovi su ubrzali radove, tako da je i ponuda na tržištu sve viša i raste. I dok se proizvođači nadaju ceni koju je imala pšenica roda 2010., potrošači, odnosno trgovci i prerađivači pokušavaju da ostvare cenu koja je za njih povoljnija. Sistemom ponude i potražnje na organizovanom berzanskom tržištu došlo se do cene čija je ponderisana vrednost u nedelji za nama iznosila 18,60 dinara za kilogram, što predstavlja pad cene žita od 2,12 posto. Ugovorene količine pšenice su ukupno iznosile 3.670 tona, što je čak 4,2 puta veći promet ovom robom nego prethodne nedelje.

Produktna berza: Rekord u prometovanoj količini robeTrend velikog prometa preko “Produktne berze” u Novom Sadu je nastavljen, a glavni krivac za visok obim prometa je pšenica novog roda, koja je u ukupnom prometu učestvovala sa čak 96 posto.

Tako je u periodu od 4. do 8. jula 2011. godine na “Produktnoj berzi” zabeležen ovogodišnji rekord u prometovanoj količini robe tokom jedne nedelje.

Zabeležena su 24 ugovora, čija je ukupna finansijska vrednost iznosila 71,57 miliona dinara, što predstavlja rast od 23 posto u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje. Količinski promet od ukupno 3.814 tona je za 39,71 posto veći u ovom nedeljnom periodu u odnosu na period iz prethodne nedelje.

Sa napredovanjem žetve sve više raste interesovanje za cenu i otkup hlebnog žita. Povoljni vremenski uslovi su ubrzali radove, tako da je i ponuda na tržištu sve viša i raste. I dok se proizvođači nadaju ceni koju je imala pšenica roda 2010., potrošači, odnosno trgovci i prerađivači pokušavaju da ostvare cenu koja je za njih povoljnija. Sistemom ponude i potražnje na organizovanom berzanskom tržištu došlo se do cene čija je ponderisana vrednost u nedelji za nama iznosila 18,60 dinara za kilogram, što predstavlja pad cene žita od 2,12 posto. Ugovorene količine pšenice su ukupno iznosile 3.670 tona, što je čak 4,2 puta veći promet ovom robom nego prethodne nedelje.

Vlada Republike Srbije dala je saglasnost da Republička direkcija za robne rezerve kupi 100.000 tona merkantilne pšenice roda 2011. godine, po ceni koja će iznositi 20,00 dinara za kilogram, što će se realizovati posredovanjem “Produktne berze” ad Novi Sad. Minimalna količina merkantilne pšenice koja se kupuje od jednog aktivnog, registrovanog, komercijalnog poljoprivrednog porodičnog gazdinstva je deset tona, a maksimalna 80 tona, dok je maksimalna količina merkantilne pšenice koja se kupuje od zemljoradničke zadruge 150 tona. Količina pšenice koja će biti otkupljena od komercijalnih poljoprivrednih porodičnih gazdinstava i zemljoradničkih zadruga je utvrđena na nivou upravnih okruga Srbije, u zavisnosti od ukupno zasejanih površina pod ovom žitaricom. Tako će u Vojvodini biti otkupljeno 49.200 tona, a centralnoj Srbiji 50.800 tona pšenice. Otkup počinje u ponedeljak, a robu će primati više od 50 ovlašćenih skladištara u Srbiji. Zainteresovani ratari i zadruge je potrebno da se jave “Produktnoj berzi” u Novim Sadu.

Trgovanje kukuruzom je ispod očekivanog nivoa. Ukupna količina od 144 tone kukuruza je postigla ponderisanu cenu od 21,38 dinara za kilogram, što predstavlja rast od 6,29 posto.

Vrednost PRODEX-a je u petak, 8. jula 2011. godine iznosila 211,65 indeksnih poena, što je za 0,75 indeksnih poena veća vrednost nego poslednjeg dana trgovanja u prethodnoj nedlji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik