Produktna berza: Soja zabeležila novi cenovni rekord

Bez autora
Jul 22 2012

Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 16. do 20. jula 2012. godine zaključeno je ukupno 40 kupoprodajnih ugovora. U ovom periodu realizovan je promet od 3.412 tona robe i za 35,34 posto je veći nego prethodne nedelje, dok je istovremeno finansijska vrednost prodate robe preko iznosila 90,16 miliona dinara, što je za 22,66 posto više nego u prethodnom nedeljnom periodu. Pšenicom se količinski najviše trgovalo. Na bazi ukupno 14 sklopljenih ugovora i 2.275 tona prometa, izdefinisala se prosečna cena ove robe na nivou od 25,51 dinara za kilogram, što je za 2,49 posto veća cena nego prethodne nedelje. Visoka cena kukuruza nije mogla ostaviti tržište pšenice ravnodušnim. Naime, kada je cena kukuruza veća od cene pšenice, sve veći odliv pšenice u sektor proizvodnje stočne hrane, za posledicu ima veću tražnju za ovom robom i konsekventni rast cene. Princip spojenih sudova za ova tržišta tada funkcioniše tako što cena jedne, utiče na cenu druge robe. Ovoga puta visoka cena kukuruza povukla je na gore i cenu pšenice.

Produktna berza: Soja zabeležila novi cenovni rekordNa “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 16. do 20. jula 2012. godine zaključeno je ukupno 40 kupoprodajnih ugovora.

U ovom periodu realizovan je promet od 3.412 tona robe i za 35,34 posto je veći nego prethodne nedelje, dok je istovremeno finansijska vrednost prodate robe preko iznosila 90,16 miliona dinara, što je za 22,66 posto više nego u prethodnom nedeljnom periodu.

Pšenicom se količinski najviše trgovalo. Na bazi ukupno 14 sklopljenih ugovora i 2.275 tona prometa, izdefinisala se prosečna cena ove robe na nivou od 25,51 dinara za kilogram, što je za 2,49 posto veća cena nego prethodne nedelje. Visoka cena kukuruza nije mogla ostaviti tržište pšenice ravnodušnim. Naime, kada je cena kukuruza veća od cene pšenice, sve veći odliv pšenice u sektor proizvodnje stočne hrane, za posledicu ima veću tražnju za ovom robom i konsekventni rast cene. Princip spojenih sudova za ova tržišta tada funkcioniše tako što cena jedne, utiče na cenu druge robe. Ovoga puta visoka cena kukuruza povukla je na gore i cenu pšenice.

Trenutno najveća neizvesnost je na tržištu kukuruza. Sve što se danas na ovom tržištu može smatrati prognozom, nalazi se u domenu procena koje se kreću u dijapazonu od lošeg pa do katastrofalnog, što se tiče prinosa. Ta okolnost unosi veliku nervozu na ovom tržištu i to je razlog što su se kupci i prodavci čak u 18 slučajeva relativno lako i brzo usaglasili na berzi o prihvatanju međusobnih uslova za prodajom odnosno kupovinom ove robe. Prosečna cena prošlonedeljnog trgovanja od 25,87 dinara za kilogram za neznatnih 0,84 posto je manja nego prethodne nedelje.

Soja je na svom novom apsolutnom cenovnom rekordu. Ove robe je izuzetno malo na tržištu, pa se stiče utisak da svaka ponuda ima svoga kupca. Cena od 71,28 dinara za kilogram za čak 19,72 posto je veća nego prethodne nedelje, a što je interesantno to je tačno duplo više od cene po kojoj je soja stratovala u septembru kada je započeta nova ekonomska godina za ovu kulturu i kada je iznosila 33,00 dinara za kilogram.

Protekle nedelje se trgovalo još sojinom sačmom sa 44% proteina po ceni od 58,25 dinara za kilogram, stočnim ječmom po ceni od 22,16 dinara za kilogram i stočnim brašnom po ceni od 13,00 dinara za kilogram.

PRODEX je na svom novom rekordu koji sada iznosi 250,61 indeksnih poena. To je za čak 7,28 indeksnih poena veća vrednost od prethodnog rekorda koji je zabeležen prošlog petka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik