Produktna berza: Trgovano samo kukuruzom

Bez autora
Oct 09 2016

Može se slobodno reći da se prošlonedeljna konstatacija o odstustvu robno-berzanskog prometa, preslikala i na ovu nedelju. Statistički podatak da je ipak došlo do rasta prometa, potpuno je irelevantan, obzirom da je u nedelji za nama prometovano svega 125 tona robe, u dinarskoj vrednosti od 1.925.000 dinara. Pomenuti promet registrovan je na tržištu kukuruza, čija cena i dalje pada u odnosu na prethodnu nedelju. Oba berzanska ugovora kupoprodaje kukuruza, u ukupnoj količini od 125 tona, realizovana su po ceni od 15,40 dinara za kilogram, sa PDV-om (14,00 dinara za kilogram, bez PDV-a), što je za čitavih 6,67 odsto niže nego prethodne nedelje. Kako je po ovoj ceni kupovao samo onaj ko mora, stiče se utisak da pomenuta cena ne predstavlja samo prosek, nego i maksimalnu cenu koja se u ovom trenutku može postići za ovogodišnji rod kukuruza.

Produktna berza: Trgovano samo kukuruzomMože se slobodno reći da se prošlonedeljna konstatacija o odstustvu robno-berzanskog prometa, preslikala i na ovu nedelju. Statistički podatak da je ipak došlo do rasta prometa, potpuno je irelevantan, obzirom da je u nedelji za nama prometovano svega 125 tona robe, u dinarskoj vrednosti od 1.925.000 dinara.

Pomenuti promet registrovan je na tržištu kukuruza, čija cena i dalje pada u odnosu na prethodnu nedelju. Oba berzanska ugovora kupoprodaje kukuruza, u ukupnoj količini od 125 tona, realizovana su po ceni od 15,40 dinara za kilogram, sa PDV-om (14,00 dinara za kilogram, bez PDV-a), što je za čitavih 6,67 odsto niže nego prethodne nedelje. Kako je po ovoj ceni kupovao samo onaj ko mora, stiče se utisak da pomenuta cena ne predstavlja samo prosek, nego i maksimalnu cenu koja se u ovom trenutku može postići za ovogodišnji rod kukuruza.

Prodajne cenovne kotacije za soju novog roda, kretale su se na nivou od oko 38,50 dinara za kilogram, bez PDV-a, koliko se za soju plaćalo pre 3-4 nedelje, ali zainteresovanih kupaca nije bilo.

Nepremostivi cenovni “spred” ponude i tražnje, slično tržištu soje i dalje je prisutan i na tržištu pšenice. Bez zadovoljavajuće ino-tražnje, domaći kupci-izvoznici nisu zainteresovani da kreću u ozbiljniju kupovinu pšenice izvoznog kvaliteta. Istovremeno ni domaći trgovci ni prerađivači za standardni SRPS kvalitet, prosečnih parametara, nisu spremni da plate više od 14,50 dinara za kilogram, bez PDV-a, što je za potencijalne prodavce i dalje malo. Po svemu sudeći “pat” pozicija će potrajati dok se na ino-tržištu ne desi nešto dramatičnije u kontekstu rasta svetske cene pšenice, ili dok iznureni nelikvidnošću, domaći proizvođači-prodavci ne budu prinuđeni da još više spuste svoje prodajne cenovne kotacije.

Ovonedeljni pad cene kukuruza, doveo je do novog pada indeksne vrednosti PRODEX-a, na nedeljnom nivou. Aktuelna vrednost ovog berzanskog indeksa iznosi 191,48 indeksnih poena, što je za 3,34 indeksnih poena manje nego prošlog petka. Ovo je inače šesta nedelja za redom kako ovaj pokazatelj beleži pad indeksne vrednosti. U odnosu na sam kraj avgusta, vrednost PRODEX-a je pala za čitavih 22,07 indeksnih poena, što dovoljno govori o aktuelnom cenovom sunovratu na domaćem tržištu ratarskih kultura.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik