Zbog aktuelnih dešavanja na svetskim tržištima pšenica je i dalje u fokusu trgovanja. Suša u EU, a pre svega Francuskoj i Nemačkoj je umanjila prinos pšenice. Procenjuje se da će u EU proizvodnja pšenice iznositi 136,6 miliona tona, što je smanjenje od 15 mil tona u odnosu na prošlu godinu, a što je najniža proizvodnja u poslednjih 6 godina. Sa druge strane, obilne padavine u Rusiji, Ukrajini i Rumuniji negativno su uticale na pšenicu. Na drugom kraju sveta, u Australiji suša takođe uzima danak, pa su trenutne, doduše rane procene, da će rod u ovoj zemlji iznositi 20 miliona tona, u poređenju sa 21 miliona tona prošle godine i 31,8 miliona tona pre dve godine. Zbog svega ovoga, i na strani tražnje su povećane aktivnosti.
Zbog aktuelnih dešavanja na svetskim tržištima pšenica je i dalje u fokusu trgovanja. Suša u EU, a pre svega Francuskoj i Nemačkoj je umanjila prinos pšenice.
Procenjuje se da će u EU proizvodnja pšenice iznositi 136,6 miliona tona, što je smanjenje od 15 miliona tona u odnosu na prošlu godinu, a što je najniža proizvodnja u poslednjih 6 godina.
Sa druge strane, obilne padavine u Rusiji, Ukrajini i Rumuniji negativno su uticale na pšenicu.
Na drugom kraju sveta, u Australiji suša takođe uzima danak, pa su trenutne, doduše rane procene, da će rod u ovoj zemlji iznositi 20 miliona tona, u poređenju sa 21 miliona tona prošle godine i 31,8 miliona tona pre dve godine. Zbog svega ovoga, i na strani tražnje su povećane aktivnosti.
Tako zemlje koje su tradicionalni kupci ove žitarice, poput onih na severu Afrike, na svetskom tržištu kupuju pšenicu kako bi stvorili zalihe.
Ukupan promet na „Produktnoj berzi“ za ovu nedelju je iznosio 1.175 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 29.812.750,00 dinara. U odnosu na prethodnu sedmicu količinski obim prometa je manji za 28,57%, dok je finansijska vrednost prometovane robe niža za 4,76%.
Na domaćem tržištu pšenica nastavlja da beleži rastući trend. Hlebnim zrnom se trgovao u rasponu od 18,50 do 18,80 dinara po kilogramu bez PDV-a sa kluzulom „gratis lager do kraja avgusta.
Ponderisana cena ove nedelje je iznosila 18,50 dinara po kilogramu bez PDV-a (20,35 dinara po kilogramu sa PDV-om), što predstavlja rast cene za 2,78% u odnosu na prethodnu sedmicu.
Kukuruz ove nedelje beleži odsustvo trgovanja na organizovanom robno berzanskom tržištu. Ponude po cenama preko 16,00 dinara po kilogramu bez PDV-a nisu pronalazile svoje kupce.
Zrno soje nakon više od dva meseca konstantnog pada, zabeležilo je pozitivan cenovni trend.
Cena se kretala u rasponu od 36,50 do 37,00 dinara po kilogramu bez PDV-a. Ponder cena je iznosila 36,96 dinara po kilogramu bez PDV-a (40,65 dinara po kilogramu sa PDV-om), što predstavlja rast od 1,26% u odnosu na upoređujući podatak iz prethodne sedmice.
Raž je trgovana po jedinstvenoj ceni od 15,40 dinara po kilogramu bez PDV-a (16,94 dinara po kilogramu sa PDV-om).
Berzanski index PRODEX je na dan 09.08.2018. godine bio na nivou od 203,13 indeksnih poena, što predstavlja rast za 1,11 procentnih poena u odnosu na prethodnu nedelju.