Povećana aktivnost robno berzanskih učesnika i rast cena svih žitarica i uljarica, karakteristike su koje su aktuelne na tržišnoj sceni primarnih poljoprivrednih proizvoda u protekloj nedelji.
Ukupan promet je iznosio 3.274 tone robe, čija je finansijska vrednost iznosila 138.185.850,00 dinara.
Usled loših vremenskih uslova, žetva soje je odložena. Slaba ponuda dovela je do visokih cenovnih oscilacija tokom protekle nedelje. Od početka žetve cena ove uljarice je otpočela kontinuiranim rastom, što je takođe bilo zabeleženo u istom periodu prethodne godine.
Prvog dana, berzanski ugovor je zaključen na cenovnom nivou od 71,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, dok je krajem nedelje registrovana cena od 75,00 dinara po kilogramu bez PDV-a. Ponderisana cena je iznosila 73,83 dinara po kilogramu bez PDV-a, što predstavlja rast od 5,48% u odnosu na prethodni upoređujući period i možemo konstatovati da je soja i dalje na svojoj visokoj tržišnoj poziciji.
Za razliku od prethodne nedelje, gde je ponuda prošlogodišnjeg roda kukuruza izostala preko Produktne berze, ova nedelja donosi promene u vidu intenzivnije ponude ove žitarice. Zabeležen je uzlazni trend od 3,49%, usled pojačane potražnje od strane domaćih prerađivača i izvoznika.
Kupoprodajni ugovori roda 2020. i 2021. godine su zaključeni u cenovnom rasponu od 24,70 do 25,00 dinara po kilogramu bez PDV-a sa promptnom isporukom. U narednom periodu očekujemo intenzivniju žetvu kukuruza, a samim tim i veću ponudu roda 2021. godine. Ponderisana cena je iznosila 24,84 dinara po kilogramu bez PDV-a. Statistički kada uporedimo cenu sa istim periodom prethodne godine (15,70 dinara po kilogramu bez PDV-a), ova žitarica je viša za oko 58,00%.
Sredinom nedelje, na tržištu pšenice je zabeležena intenzivna tražnja od strane domaćih prerađivača, izvoznika i trgovaca, što je dovelo do pozitivnog cenovnog trenda od 2,33%. Ovakav cenovni trend potpuno je bio korelativan sa dešavanjima na referentnim svetskim i regionalnim tržištima. U zavisnosti od parametara kvaliteta i klauzule „gratis lager“, ugovori su zaključeni od 26,00 do 27,00 dinara po kilogramu bez PDV-a. Prosečna cena trgovanja u protekloj nedelji je iznosila 26,40 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Žetva suncokreta je skoro završena. Iako se otkup približava kraju, interesovanje za kupovinom je i dalje prisutno. Trgovanje na paritetu FCA se kretalo na nivou cena od 58,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, dok se ova uljarica na paritetu CPT plaćala 59,00 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Sadašnji trend je da cena suncokreta raste i ne možemo do detalja prognozirati kako će se kretati u narednom periodu. Cena raste kako kod nas, tako u regionu i svetu.