Sezona godišnjih odmora i visok stepen cenovne stabilnosti u agraru uslovili su da se promet na „Produktnoj berzi" u Novom Sadu, tokom protekle radne nedelje, može okarakterisati kao izuzetno skroman, kako po količinskom obimu, tako i vrednosno posmatrano. Prometovano je tek 1.075 tona robe u vrednosti od 22.829.500,00 dinara. Sa aktuelnog listinga novosadske robne berze, samo su tri artikla participirala u strukturi ukupnog prometa i to pšenica, kukuruz i soja. Kukuruzom, prošlogodišnjeg roda, prirodno sušenim, trgovano je u količini od 275 tona u cenovnom rasponu od 20,50-20,80 din/kg, bez PDV-a. Ostvarena je prosečna cena od 20,58 din/kg, bez PDV-a. Koliko je ovo tržište tokom nedelje bilo cenovno stabilno potvrđuje podatak da je cena kukuruza u odnosu na prethodnu nedelju u minimalnom padu za tek 0,58%...
Sezona godišnjih odmora i visok stepen cenovne stabilnosti u agraru uslovili su da se promet na „Produktnoj berzi" u Novom Sadu, tokom protekle radne nedelje, može okarakterisati kao izuzetno skroman, kako po količinskom obimu, tako i vrednosno posmatrano, saopštila je Produktna berza.
Prometovano je tek 1.075 tona robe u vrednosti od 22.829.500,00 dinara. Sa aktuelnog listinga novosadske robne berze, samo su tri artikla participirala u strukturi ukupnog prometa i to pšenica, kukuruz i soja.
Kukuruzom, prošlogodišnjeg roda, prirodno sušenim, trgovano je u količini od 275 tona u cenovnom rasponu od 20,50-20,80 din/kg, bez PDV-a. Ostvarena je prosečna cena od 20,58 din/kg, bez PDV-a. Koliko je ovo tržište tokom nedelje bilo cenovno stabilno potvrđuje podatak da je cena kukuruza u odnosu na prethodnu nedelju u minimalnom padu za tek 0,58%. Sličan cenovni trend kukuruza beleži i berza u Budimpešti gde je cena ovog artikla u padu, za minimalnih 0,22%. Pandan evropsokom tržištu kukuruza predstavlja podatak sa berze u Čikagu gde je cena kukuruza, u odnosu na prošli petak, u porastu za 1,27%. Uzroke ovakvog trenda treba tražiti u slabijim procenama stanja i prinosa novog roda u SAD-u, kao i u finansijskim turbulencijama izazvanim padom kreditnog rejtinga SAD-a, navodi se u saopštenju.
Navedeni faktori, uslovili su i blagi porast cene pšenice na američkom kontinentu, u odnosu na prošli petak. Kod nas je cena vrlo stabilna i već duže vreme se kreće u rasponu od 17,30-17,50 din/kg, bez PDV-a. Pšenicom se tokom protekle nedelje na „Produktnoj berzi" trgovalo u količini od 700 tona, po jedinstvenoj ceni od 17,40 din/kg, bez PDV-a., što je za 0,29 % niže nego prethodne nedelje.
Usled ovakve cenovne stabilnosti na tržištu žitarica, upravo podatak sa tržišta soje može poneti epitet najinteresantnijeg dešavanja u domaćem agraru tokom protekle nedelje. Naime, istrgovano je 100 tona ovog artikla po jedinstvenoj ceni od 33,00 din/kg, bez PDV-a. U odnosu na podatak s kraja prošlog meseca, cena soje je u padu u nominalnom iznosu od 2,00 din/kg, odnosno u procentualnom iznosu od 5,71%.
O već pomenutoj cenovnoj stabilnosti domaćeg agrara, možda najbolje svedoči podatak o indeksnoj vrednosti PRODEX-a, koji je beležeći na današnji dan indeksnu vrednost od 210,53 poena, u porastu za zanemarljivih 0,23 poena, u odnosu na prošli petak.