Slovenske dionice i dalje vrlo atraktivne

Bez autora
Feb 16 2025

Slovenske su dionice u prošloj i ovoj godini zabilježile visok rast, što uz povećani obujam trgovanja pokazuje povećano povjerenje ulagača u slovensko tržište.

Unatoč rastu vrijednosti, P/E omjer ostaje relativno nizak u usporedbi sa zapadnoeuropskim i drugim tržištima, što ukazuje da slovenske dionice još uvijek nisu precijenjene.

Društva uključena u SBITOP iskazuju vrlo nisku razinu zaduženosti. Omjer neto duga i EBITDA-e je -0,8, što znači da tvrtke imaju više gotovine nego neto duga. Ovo je snažan signal stabilnosti, posebno u usporedbi s drugim europskim tržištima gdje se ovaj omjer kreće sve više (Njemački DAX: 1,5, Italija FTSE MIB: 3,7).

U usporedbi s ostalim regionalnim tržištima, slovenski indeks SBITOP ima relativno povoljnu vrijednost. Njegov P/E omjer iznosi 9,15, što je niže od DAX-a (18,39) i CROBEX indeksa (12,04), a nešto ispod europskog prosjeka. Omjer cijene i knjigovodstvene cijene (P/B) iznosi 1,39, što je niže od hrvatskog (1,71) i češkog PX indeksa (1,55), ali još uvijek iznad austrijskog ATX (1,10). To ukazuje na umjereno vrednovanje slovenskih dionica koje, s obzirom na povoljno makroekonomsko okruženje, mogu privući nove ulagače.

Domaće burzovno tržište već tradicionalno poznato je po visokim isplatama dividendi, odnosno dividendnom prinosu koji se tijekom godina za SBITOP indeks kreće oko 5% - 6%. Neka poduzeća na slovenskoj burzi također koriste programe otkupa dionica, čime pokazuju povjerenje u vlastitu procjenu. Novosadska Krka već tradicionalno otkupljuje vlastite dionice. Cinkarna Celje je, primjerice, objavila plan otkupa dionica od veljače do travnja 2025. godine, što bi moglo pozitivno utjecati na njezinu tržišnu vrijednost.

Dosadašnje ovogodišnje vijesti sa slovenskog tržišta pokazuju pozitivne trendove u poslovanju ključnih tvrtki. Petrol je objavio poslovni plan za 2025. Unatoč regulatornim ograničenjima i niskim maržama u naftnom sektoru, kompanija planira prihode od 6,1 milijarde eura i neto dobit od 177,8 milijuna eura te neto dug/EBITDA od 1,2.

Novomeška Krka ostvarila je rekordne rezultate u 2024. godini. Prihodi su porasli za 6% na 1,91 milijardu eura, EBIT je porastao na 425,7 milijuna eura (+7%), dok je neto dobit porasla za 13% na 353,4 milijuna eura. Može se spomenuti da je u vrijeme pisanja rublja u mjesecu ojačala za 10% u odnosu na euro.

Cinkarna Celje poboljšala je poslovanje s rastom prihoda od 13 posto, koji su dosegnuli 200,3 milijuna eura. Veća potražnja za titanijevim dioksidom pridonijela je skoku EBITDA-e na 39,3 milijuna eura, što predstavlja rast od 57% u odnosu na prošlu godinu i poboljšanu profitabilnost tvrtke.

Luka Koper je u 2024. godini zabilježila rast prihoda od 6 posto, koji su dosegli 326,9 milijuna eura (preliminarni i nerevidirani podaci). Unatoč logističkim izazovima, prekrcaj je povećan na 23 milijuna tona, što potvrđuje stabilan rast lučke aktivnosti.

U narednom tjednu, točnije u četvrtak 20.02. očekujemo cjelovito godišnje izvješće Luke Koper i najvećeg domaćeg bankara NLB-a.

Podaci upućuju na čvrste temelje slovenskih uvrštenih društava, koja unatoč izazovima nastavljaju rasti i poboljšavati poslovne rezultate. Slovensko tržište kapitala ostaje zanimljivo za ulagače jer nudi stabilna poduzeća niske zaduženosti i za sada atraktivnih procjena vrijednosti, unatoč nedavnom vrlo visokom rastu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik