Oba indeksa Beogradske berze zabeležila su značajne korekcije u maju. Belex15 je izgubio 8,70 posto, a Belexline 7,08 posto svoje vrednosti. U maju je izostalo listiranje akcija Telekoma Srbije, pregovori o preuzimanju Imleka su okončani bez finalizacije, akcijama Agrobanke, jednog od značajnih konstituenata oba indeksa, je privremeno obustavljeno trgovanje, i to su sve faktori koji su doprineli padu indeksa. Korekciju su pratili skromni promet, visoka volatilnost, izrazito slaba zainteresovanost investitora. I situacija na svetskim tržištima nije ružičasta. Svetski indeksi su imali najlošije performanse od septembra prošle godine, dok je evro na dvogodišnjem mimimumu u odnosu na dolar kao rezultat neizvesnosti ishoda dužničke krize zemalja evro zone i izostanka jasne strategije odgovora na istu.
Oba indeksa Beogradske berze zabeležila su značajne korekcije u maju. Belex15 je izgubio 8,70 posto, a Belexline 7,08 posto svoje vrednosti.
U maju je izostalo listiranje akcija Telekoma Srbije, pregovori o preuzimanju Imleka su okončani bez finalizacije, akcijama Agrobanke, jednog od značajnih konstituenata oba indeksa, je privremeno obustavljeno trgovanje, i to su sve faktori koji su doprineli padu indeksa.
Korekciju su pratili skromni promet, visoka volatilnost, izrazito slaba zainteresovanost investitora.
I situacija na svetskim tržištima nije ružičasta. Svetski indeksi su imali najlošije performanse od septembra prošle godine, dok je evro na dvogodišnjem mimimumu u odnosu na dolar kao rezultat neizvesnosti ishoda dužničke krize zemalja evro zone i izostanka jasne strategije odgovora na istu.
Efekti monetarne politike Evropske centralne banke su praktično istrošeni, a i dalje ne postoji konsenzus o fiskalnom stimulisanju rasta i rešavanju strukturnih problema. Jedino što se može očekivati u narednom periodu jeste visoka volatilnost svetskih indeksa.
Vrednost Belexsentimenta od 76,72 govori da su očekivanja tržišnih učesnika o kretanjima na Beogradskoj berzi za sledeći mesec najpesimističnija od aprila 2009. godine - za period od više od tri godine.
Razlozi za ovako pesimistične prognoze mogu se tražiti kako u domaćim, tako i u međunarodnim prilikama, odnosno neprilikama, u kojima se projekcije ionako krhkog rasta smanjuju, a potrebe za nepopularnim ekonomskim rezovima nameću. U takvim uslovima, iako su fundamentalni pokazatelji kompanija na Beogradskoj berzi relativno potcenjeni, ne može se očekivati pozitivni impuls na indekse.