CEDEF Javni dijalog: Daljinsko grejanje u Srbiji - Kogeneracija i naplata toplotne energije prema utrošku

Bez autora
Oct 08 2013

Centralno Evropski Forum za Razvoj CEDEF, vas poziva na treći po redu CEDEF Javni dijalog: Daljinsko grejanje u Srbiji – Kogeneracija i naplata toplotne energije prema utrošku, koji se održava pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine RS, Pokrajinkog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine APV, Elektroprivrede Srbije, a u saradnji sa PU “Toplane Srbije” i Upravom za energetiku grada Beograda.Treći CEDEF Javni dijalog ima za cilj da: učesnike upozna sa stanjem postojećeg sistema daljinskog grejanja u Srbiji, ukaže na potencijal biomase, kao najvećeg izvora obnovljive energije u Evropi i dostupnog resursa u Srbiji, stavi u fokus i razmotri ekonomske efekte primene naplate toplotne energije prema utrošku, načine kojima će to biti sprovedeno, kao i prednosti za lokalnu zajednicu i toplane.

CEDEF Javni dijalog: Daljinsko grejanje u Srbiji - Kogeneracija i naplata toplotne energije prema utroškuCentralno Evropski Forum za Razvoj CEDEF, vas poziva na treći po redu CEDEF Javni dijalog: Daljinsko grejanje u Srbiji – Kogeneracija i naplata toplotne energije prema utrošku, koji se održava pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine RS, Pokrajinkog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine APV, Elektroprivrede Srbije, a u saradnji sa PU “Toplane Srbije” i Upravom za energetiku grada Beograda.

Treći CEDEF Javni dijalog ima za cilj da:
- učesnike upozna sa stanjem postojećeg sistema daljinskog grejanja u Srbiji,
- ukaže na potencijal biomase, kao najvećeg izvora obnovljive energije u Evropi i dostupnog resursa u Srbiji,
- stavi u fokus i razmotri ekonomske efekte primene naplate toplotne energije prema utrošku, načine kojima će to biti sprovedeno, kao i prednosti za lokalnu zajednicu i toplane.

Više od 90 posto proizvodnje toplotne enegije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji je zasnovano na direktnom korišćenju fosilnih goriva, dok se u EU fosilna goriva koriste samo u 15 posto slučajeva za proizvodnju toplotne energijie. Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine je najavilo da će do kraja ove godine oblast obnovljivih izvora energije zakonski biti potpuno zaokružena i da će 15 toplana u Srbiji u naredne četiri godine preći sa korišćenja mazuta i uglja na biomasu.

Takođe, jedan od ciljeva Trećeg CEDEF Javnog dijaloga je da razmotri ekonomske efekte primene naplate toplotne energije prema utrošku, načine kojima će to biti sprovedeno, kao i prednosti za lokalnu zajednicu i toplane. Takav model naplate, prema Zakonu o efikasnom korišćenju energije, toplane u Srbiji će morati da uspostave do 2015. godine. Za sada, takav obračun u Srbiji imaju Subotica, Šabac, Bečej i Sombor, a od ove grejne sezone to najavljuju i toplane u Čačku, Nišu i Pirotu.

Svoje prisustvo možete potvrditi putem telefona 011/3036-133 ili na e-mail: mbs@cedeforum.org.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik