Daljinsko grejanje i energetska efikasnost u zgradarstvu

Bez autora
Nov 18 2014

Konferencija koju organizuje Centralno evropski forum za razvoj, CEDEF u saradnji sa Sekretarijatom za energetiku Grada Beograda, a pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture RS, Ministarstva rudarstva i eneregetike RS i Inženjerske komore Srbije, „Daljinsko grejanje i energetska efikasnost u zgradarstvu“ održaće se 18. novembra 2014. godine u Beogradu (Gradska uprava, Beograd, Trg Nikole Pašića 6) u 11 časova.Sektor zgradarstva ima veliki potencijal za uštedu energije i primenu mera energetske efikasnosti. Najveća neefikasnost u sektoru daljinskog grejanja nalazi se u sektoru potrošnje energije u zgradama - potrošnja električne energije iznosi skoro 150 kWh/m2 u daljinskom grejanju, dok je u Evropi oko 70-80 kWh po kvadratu.

Daljinsko grejanje i energetska efikasnost u zgradarstvuKonferencija koju organizuje Centralno evropski forum za razvoj, CEDEF u saradnji sa Sekretarijatom za energetiku Grada Beograda, a pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture RS, Ministarstva rudarstva i eneregetike RS i Inženjerske komore Srbije, „Daljinsko grejanje i energetska efikasnost u zgradarstvu“ održaće se 18. novembra 2014. godine  u Beogradu (Gradska uprava, Beograd, Trg Nikole Pašića 6) u 11 časova.

Sektor zgradarstva ima veliki potencijal za uštedu energije i primenu mera energetske efikasnosti. Najveća neefikasnost u sektoru daljinskog grejanja nalazi se u sektoru potrošnje energije u zgradama - potrošnja električne energije iznosi skoro 150 kWh/m2 u daljinskom grejanju, dok je u Evropi oko 70-80 kWh po kvadratu. Uvođenje naplate toplotne energije prema potrošnji dovodi do smanjenja potrošnje električne energije, goriva, ali i emisije štetnih materija za oko 15-20%. Samim tim, dolazi do povećanja energetske efikasnosti, kao i do smanjenja troškova za energente. Na konferenciji će, između ostalog, biti reči i o trenutnoj situaciji u Beogradu i Srbiji povodom potrebe prelaska na naplatu toplotne energije prema utrošku.

Cilj Konferencije je da se ukaže na nužnu i neizostavnu vezu različitih sistema klimatizacije-grejanja-hlađenja i energetski efikasnog zgradarstva u cilju ostvarivanja značajnih ušteda, konkretne primere ušteda prilikom izgradnje i adaptacije objekata korišćenjem materijala i sistema koji štede energiju, korišćenje biomase – našeg najvećeg OIE resursa, za potrebe grejanja velikih i malih sistema/korisnika, planove za dalje unapređenje sistema daljinskog grejanja u Srbiji: naplata grejanja prema utrošku, upotreba, OIE kao energenta i sl.

Unapređenje energetske efikasnosti u zgradarstvu je od izuzetnog značaja, jer je najracionalnije i dugoročno najisplativije rešenje za uštedu energije upravo ulaganje u energetsku efikasnost zgrada, odnosno materijale za termoizolaciju i korišćenje obnovljivih izvora, kroz koje se povećava vrednost zgrade i omogućava brz povraćaj uloženih sredstava.

Moderator je Petar Vasiljević, pomoćnik direktora, Beogradske elektrane.

Govornici su: Jovanka Arsić– Karišić, predsednik UO, CEDEF, Dejan Trifunović, državni sekretar, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture RS, Zoran Predić, državni sekretar, Ministarstvo rudarstva i energetike RS, Marko Stojanović, sekretar, Sekretarijat za energetiku Grada Beograda, Prof. dr Dragoslav Šumarac, predsednik Skupštine, Inženjerska komora Srbije, Prof. dr Milica Jovanovć Popović, Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Beogradu, Branko Vukićević, inženjer prodaje, CERESIT, Nenad Črnila, regionalni menadžer za projekte, LG Electronics Srbija, Dr György József Kunos, predstavnik za Srbiju mađarske elektroprivredne kompanije MVM OVIT, Dvorzsák Lajos, tehnički direktor, THERMO Kft. Budimpešta, Prof. dr Milorad Filipović, MEGLIP - Municipal Enviroment Grant Loan Invesment Programme, KfW, Nenad Ratkov, DDOR Novi Sad.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik