Peta konferencija DDays pod nazivom "Uticaj aktuelnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje bankarskog i mikrokreditnog sektora" biće održana 15. aprila u Banjaluci i okupiće predstavnike bankarskog i mikrokreditnog sektora, regulatornih tijela i akademske zajednice.
Jedna od ključnih tema konferencije biće implementacija ESG kriterijuma – kako u radu banaka i mikrokreditnih institucija, tako i kod njihovih klijenata.
Miloš Grujić, Audit Manager u kompaniji Grant Thornton i jedan od govornika na panelu "ESG u finansijskom i realnom sektoru ekonomije BiH: Mi smo OK, a šta je sa našim partnerima?", ističe da su mnoge finansijske institucije već usvojile ESG principe poslovanja i da upravo one postaju epicentar transformacije u poslovnom svijetu.
"Prilagođavanje finansijskog sektora nije samo odgovor na sve strože regulatorne zahtjeve. Banke i mikrokreditne institucije su odavno prepoznale značaj integracije ESG principa u svoje poslovanje jer je to jedan od ključnih koraka ka smanjenju rizika i unapređenju reputacije", objašnjava Grujić.
S druge strane, upozorava da mnoga preduzeća, pod pritiskom kratkoročnih ciljeva i ograničenih resursa, zanemaruju dugoročna ulaganja u održivost, iako im upravo ta ulaganja mogu donijeti značajne prednosti.
"Veliki broj firmi tek počinje da se upoznaje s ESG konceptima. Razlog je često nedostatak svijesti i razumijevanja njihove važnosti za budućnost poslovanja", dodaje on.
Kao predstavnik revizorske kuće, Grujić napominje da mnogi klijenti još doživljavaju ESG kao dodatni trošak, umjesto kao priliku za unapređenje poslovanja i povećanje društvene odgovornosti.
Pored ESG-a, konferencija će se baviti i drugim aktuelnim temama koje oblikuju savremeni finansijski sektor: aktuelnim i budućim aktivnostima Centralne banke BiH o kojima će govoriti guvernerka Jasna Selimović, primjenom novog Zakona o elektronskom novcu, investicionim strategijama u uslovima globalne nestabilnosti, digitalizacijom, razvojem vještačke inteligencije i izazovima sajber bezbjednosti.
"Izdvojićemo i panel regulatora na kom će učestvovati predstavnici ključnih institucija koje nadziru finansijski sektor u BiH: Marko Vidaković, viceguverner Centralne banke BiH, Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH i Snježana Rudić, pomoćnica ministra finansija Republike Srpske", saopštio jeorganizator BAM Consult.
Detaljan program konferencije, kao i informacije o registraciji, dostupni su na zvaničnoj stranici: www.digitalnakonferencija.ba.