Bosna i Hercegovina obilježava 15 godina od usvajanja prve Politike razvoja informacionog društva u našoj zemlji te 25 godina od uspostave Interneta u BiH i otvaranja državnog domena .ba.Konferencija "Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva" biće održana od 18. do 20. marta u Sarajevu u organizaciji Spoljnotrgovinske komore BiH i izvršenjem kompanije GlobalGPS BH d.o.o, kao izvršnog organa Programa. Cilj konferencije je upoznavanje bh. društva s pojmom digitalizacije kao generatorom razvoja domaće privrede i stvaranjem boljeg okruženja za investicije i otvaranje prostora investicijama u nove visoko tehnološke projekte
Bosna i Hercegovina obilježava 15 godina od usvajanja prve Politike razvoja informacionog društva u našoj zemlji te 25 godina od uspostave Interneta u BiH i otvaranja državnog domena .ba.
Konferencija "Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva" biće održana od 18. do 20. marta u Sarajevu u organizaciji Spoljnotrgovinske komore BiH i izvršenjem kompanije GlobalGPS BH d.o.o, kao izvršnog organa Programa.
Cilj konferencije je upoznavanje bh. društva s pojmom digitalizacije kao generatorom razvoja domaće privrede i stvaranjem boljeg okruženja za investicije i otvaranje prostora investicijama u nove visoko tehnološke projekte
"Odlučili smo organizirati konferenciju u godini u kojoj obilježavamo 15 godina od usvajanja prve politike razvoja informacionog društva BiH, te 25 godina od uspostave Interneta i otvaranja .ba domena", poručio je Haris Hadžialić, generalni direktor GlobalGPS BH d.o.o.
Dodao je da je ovo idealna prilika za našu zemlju da konačno pristupi procesu digitalizacije, usvoji i primijeni najbolje praske i internacionalne standarde s ciljem ekonomskog razvoja u kontekstu približavanja članstvu Evropskoj uniji.
"Digitalizacija ima brojne prednosti za cjelokupno bh. društvo, a najveći potencijal ogleda se u privlačenju stranih investicija i otvaranju novih radnih mjesta", poručio je Hadžialić.
U trodnevnom radu konferencije učestvovaće domaći, regionalni i internacionalni eksperti, članovi akademske zajednice, predstavnici poslovne zajednice, predstavnici asocijacija koje okupljaju mala i srednja preduzeća, predstavnici internacionalnih institucija u BiH i diplomatskih predstavništava.
Svi će dati svoj doprinos u razmjeni iskustava i stvaranju preduslova za realizaciju ideje o digitalizaciji društva u cjelini.
"Uvođenjem digitalizacije, BiH bi bila u mogućnosti da zaposli između 5.000 i 6.000 mladih ljudi čime bi se spriječio njihov odlazak iz zemlje, što je jedan od gorućih problema današnjice. Stoga je ključno da donosioci odluka i vlasti prepoznaju potrebu pokretanja procesa digitalizacije u BiH", istakao je Vjekoslav Vuković, dopredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH.
Digitalizacijom društva uveli bismo tehnologije i alate u rad svih preduzeća i institucija, što bi našu zemlju značajno pomjerilo sa začelja ljestvica ove oblasti. Primjena informaciono komunikacionih tehnologija u svim segmentima društva može osigurati jačanje konkurentnosti, povećanje efikasnosti i produktivnosti, lakši pristup informacijama i bazi podataka te efikasnije pružanje javnih usluga čime se podstiče razvoj malih i srednjih preduzeća.