Po načinu na koji moraju da podnose finansijske izveštaje, u Srbiji se udruženja ne razlikuju od preduzeća. U postojećem obračunskom sistemu u Srbiji, udruženja su u pogledu knjigovodstvenih obaveza, sadržaja i formata izveštavanja, u svemu izjednačene sa privrednim društvima i ostalim pravnim licima koja stiču profit.[img]To u velikoj meri otežava i komplikuje njihov rad. Kako bi ubrzale rešavanje ove situacije, Građanske inicijative su pripremile publikaciju ”Mogućnosti uvođenja posebnog računovodstva i finansijskog izveštavanja za nedobitne organizacije u Srbiji“ čija će se promocija održati 5. aprila 2011. godine u maloj sali Medija centra u Beogradu.
Po načinu na koji moraju da podnose finansijske izveštaje, u Srbiji se udruženja ne razlikuju od preduzeća.
U postojećem obračunskom sistemu u Srbiji, udruženja su u pogledu knjigovodstvenih obaveza, sadržaja i formata izveštavanja, u svemu izjednačene sa privrednim društvima i ostalim pravnim licima koja stiču profit. To u velikoj meri otežava i komplikuje njihov rad.
Kako bi ubrzale rešavanje ove situacije, Građanske inicijative su pripremile publikaciju ”Mogućnosti uvođenja posebnog računovodstva i finansijskog izveštavanja za nedobitne organizacije u Srbiji“ čija će se promocija održati 5. aprila 2011. godine u maloj sali Medija centra u Beogradu.
Ova analiza se bavi direktnim problemima sa kojima se udruženja svakodnevno susreću. Ona predlaže drugačiji način finansijskog izveštanja za nedobitne organizacije što bi im u velikoj meri olakšalo sprovođenje aktivnosti i smanjilo rashode kako tim organizacijama, tako i državi. U njoj je dat komparativni prikaz računovodstva i finansijskog izveštavanja u državama u okruženju i šire
Novi načini finansijskog izveštavanja i ideje koje ova publikacija donosi deo su predloga izmena postojećeg Zakona o računovodstvu koji sada uređuje ovu oblast. Na predstavljanje ove publikacije javnost će po prvi put imati priliku da se upozna sa predlogom izmena ovog pomenutog Zakona koji će zvanično biti prosleđen Ministarstvu finansija na razmatranje.
Ovaj događaj, kao i publikacija, realizovani su u sklopu projekta “Inicijativa za zastupanje civilnog društva (Civil Society Advocacy Initiative – CSAI)“, koji je podržan od strane ISC/USAID-a, kao i projekta “Stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj OCD u Srbiji-II faza“, kog finansira Britanska ambasada u Beogradu.