Centralno evropski forum za razvoj, CEDEF i Klaster za ekološku energiju i ekološku kulturu ECOPANONIA, pod institucionalnim pokroviteljstvom Privredne komore Vojvodine 22. maja 2014. godine u 11 časova u prostorijama Privredne komore Vojvodine u Novom Sadu organizuje Okrugli sto na temu: Kako do energetski efikasnog grada i velikih ušteda.Na Okruglom stolu će lokalne samouprave, toplane i energetski menadžeri u Srbiji na jednom mestu dobiti konkretne i korisne informacije i razmeniti iskustva u vezi sa potencijalima korišćenja biomase kao energenta u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji, naročito u gradovima koji su u programu prelaska na biomasu, kao i iskustvima i odličnim rezultatima u Mađarskom gradu Komlo i ostvarenim uštedama na nivou grada za više od 20 odsto korišćenjem toplane i kotla na biomasu u kombinaciji sa primenom izolacije na svim objektima u gradu.
Centralno evropski forum za razvoj, CEDEF i Klaster za ekološku energiju i ekološku kulturu ECOPANONIA, pod institucionalnim pokroviteljstvom Privredne komore Vojvodine 22. maja 2014. godine u 11 časova u prostorijama Privredne komore Vojvodine u Novom Sadu organizuje Okrugli sto na temu: Kako do energetski efikasnog grada i velikih ušteda.
Na Okruglom stolu će lokalne samouprave, toplane i energetski menadžeri u Srbiji na jednom mestu dobiti konkretne i korisne informacije i razmeniti iskustva u vezi sa potencijalima korišćenja biomase kao energenta u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji, naročito u gradovima koji su u programu prelaska na biomasu, kao i iskustvima i odličnim rezultatima u Mađarskom gradu Komlo i ostvarenim uštedama na nivou grada za više od 20 odsto korišćenjem toplane i kotla na biomasu u kombinaciji sa primenom izolacije na svim objektima u gradu.
Danas se u EU fosilna goriva koriste samo u 15 odsto slučajeva za proizvodnju toplotne energije, dok je Srbiji više od 90 odsto proizvodnje toplotne energije u sistemima daljinskog grejanja zasnovano na direktnom korišćenju fosilnih goriva. Korišćenje biomase u svrhu proizvodnje energije zahteva korišćenje opreme koja je laka za upravljanje, koja ima visoku efikasnost, minimalnu emisiju štetnih materija, kao i niske troškove celog procesa. Jedan od prvih ovakvih primera je primer toplovodnog kotla sa tečnim sistemom zagrevanja na biomasu kapaciteta 20MW koji je u potpunosti razvijen i instaliran u Mađarskoj u toplani Komlo.
Prema procenama stručnjaka, kada bi se u potpunosti iskoristio potencijal biomase, Srbija bi zadovoljila čak oko 30 odsto svojih energetskih potreba i time napravila značajan korak ka većoj energetskoj samostalnosti i sigurnijem snabdevanju, unapredila bi životnu sredinu proizvodnjom "zelene" energije i smanjenjem emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte i ekonomski ojačala.
Na skupu će govoriti:
- Jovanka Arsić-Karišić, predsednik UO, CEDEF
- Ratko Filipović, predsednik, Privredna komora Vojvodine
- Duško Karagić, drugi sekretar Ekonomske kancelarije, Ambasada Mađarske u Srbiji
- Aleksandar Puljević, samostalni savetnik, Ministarstvo Rudarstva i energetike RS
- Predstavnik Pokrajinskog Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine APV
- Prof dr. Milan Martinov, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet Novi Sad
- János Vida, direktor, toplana PETAV u Mađarskoj
- József Kotnyek, rukovodilac Sektora za daljinsko grejanje, MVM OVIT Mađarska
- Dr György József Kunos, predstavnik za Srbiju, MVM OVIT Mađarska
- Slobodan Maksimovć, direktor, JKP Gradska toplana Niš
- Mihalj Čaki, predsednik, Ecopanonia, Klaster za ekološku energiju i ekološku kulturu
- Moderator: Petar Vasiljević, stručni konsultant KfW