U godišnjem izvještaju Fraser instituta za 2011. godinu Crna Gora je u oblasti ekonomskih sloboda napredovala za 10 pozicija i sa ocjenom 7.27 nalazi se na 37. mjestu, na listi koja obuhvata 141 državu. Najveći napredak je prepoznat u oblastima javne potrošnje, „zdrave" novčane mase koja je u opticaju, nezavisnosti sudstva i u oblasti regulacije tržišta rada. Stagnacija zabilježena u dijelu primjenjivosti ugovora i pad u indikatoru "Veličina trgovačkog sektora u odnosu na očekivanu" obavezuju na preduzimanje daljih mjera u pravcu poboljšanja ovih oblasti. Institut je prepoznao napore koje je Crna Gora uložila i u dijelu ostvarivanja vladavine prava i reforme državne uprave, pri čemu sadašnje ocijene ukazuju da je dalji napredak, i u ovim oblastima, moguć i neophodan. Sudeći po ovogodišnjem izvještaju, veći stepen ekonomskih sloboda, od zemalja regiona, jedino imaju Albanija, koja se nalazi na 30. i Bugarska na 28. mjestu.
U godišnjem izvještaju Fraser instituta za 2011. godinu Crna Gora je u oblasti ekonomskih sloboda napredovala za 10 pozicija i sa ocjenom 7.27 nalazi se na 37. mjestu, na listi koja obuhvata 141 državu.
"Najveći napredak je prepoznat u oblastima javne potrošnje, „zdrave" novčane mase koja je u opticaju, nezavisnosti sudstva i u oblasti regulacije tržišta rada", saopšteno je iz Ministarstva finansija.
Navodi se da je stagnacija zabilježena u dijelu primjenjivosti ugovora i pad u indikatoru "Veličina trgovačkog sektora u odnosu na očekivanu" obavezuju na preduzimanje daljih mjera u pravcu poboljšanja ovih oblasti.
Institut je prepoznao napore koje je Crna Gora uložila i u dijelu ostvarivanja vladavine prava i reforme državne uprave, pri čemu sadašnje ocijene ukazuju da je dalji napredak, i u ovim oblastima, moguć i neophodan.
Sudeći po ovogodišnjem izvještaju, veći stepen ekonomskih sloboda, od zemalja regiona, jedino imaju Albanija, koja se nalazi na 30. i Bugarska na 28. mjestu.
Tako su se na listi, iza Crne Gore, našli Rumunija na 48. i zemlje bivše Jugoslavije: Makedonija na 64., Slovenija na 74., Hrvatska na 89., Srbija na 91. i Bosna i Hercegovina na 100. mjestu.
Podsjećamo da je Frejzer institut nezavisna istraživačka i obrazovna organizacija sa sjedištem u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama. Svoja istraživanja u oblasti ekonomskih sloboda objavljuju u godišnjem izvještaju Economic freedom of the World, a obuhvata indikatore za 141 zemlju svijeta.
Komponente koje uključuje indeks ekonomskih sloboda su veličina državne uprave: državna potrošnja i naplata poreza i sektor preduzeća, pravna regulativa i poštovanje imovinskih prava, "zdravlje" novca, slobodna međunarodna trgovina i kontrola poslovanja, tržišta rada i bankarskog sektora.