Hrvatska je otvorena za sva privatna ulaganja, no voljeli bismo vidjeti da strani kapital ne bude usmjeren isključivo na zaradu na našem tržištu već i za investiranje u hrvatsku pamet. Ministarstvo gospodarstva izradilo je katalog investicija u energetskom sektoru, prometu, vodnom gospodarstvu i na nekoliko atraktivnih lokacija u turističkom sektoru, za što postoji gotovo svakodnevan interes investitora. No zbog birokratskih zapreka gotovo svi ulagači žele razgovarati s njim ili predsjednicom Vlade. Ako ministar bude rješavao svaki problem svakog investitora, onda je to tužna budućnost, jer to znači da sustav ne postoji. Upravo zbog toga HUP je prije tri tjedna otvorio Centar za pomoć investitorima. Zasad je HUP-u prijavljeno dvjestotinjak projekata koji su na čekanju zbog problema s domaćom administracijom, od lokalne uprave i samouprave do središnje državne vlasti...
Hrvatska je otvorena za sva privatna ulaganja, no voljeli bismo vidjeti da strani kapital ne bude usmjeren isključivo na zaradu na našem tržištu već i za investiranje u hrvatsku pamet.
Izjavio je to u Zagrebu, na okruglom stolu o stranim ulaganjima, ministar gospodarstva Đuro Popijač. Napomenuo je da je njegovo ministarstvo izradilo katalog investicija u energetskom sektoru, prometu, vodnom gospodarstvu i na nekoliko atraktivnih lokacija u turističkom sektoru, za što postoji gotovo svakodnevan interes investitora.
Ne može ministar rješavati problem svakog investitora
No zbog birokratskih zapreka gotovo svi ulagači žele razgovarati s njim ili predsjednicom Vlade. Ako ministar bude rješavao svaki problem svakog investitora, onda je to tužna budućnost, jer to znači da sustav ne postoji, kazao je Popijač. Upravo zbog toga HUP je prije tri tjedna otvorio Centar za pomoć investitorima, podsjetio je zamjenik glavnog direktora HUP-a Bernard Jakelić. Zasad je HUP-u prijavljeno dvjestotinjak projekata koji su na čekanju zbog problema s domaćom administracijom, od lokalne uprave i samouprave do središnje državne vlasti, dodao je.
Bilo je ugovora štetnih za državu
U Hrvatskoj je dosadašnja struktura investicija bila kriva, a sklapani su i štetni ugovori za državu, poput Sunčanoga Hvara ili onih vezanih za željezare u Splitu i Sisku. Rečeno je to na okruglom stolu o stranim ulaganjima u našu zemlju, na kojem je sudjelovao i ministar gospodarstva Đuro Popijač. Rekao je da je Vlada probleme prepoznala i da je analizirala sve problematične investicije.
Za ekonomskog stručnjaka Ljubu Jurčića najveći je problem pogrešna struktura investicija koja je stvorila lošu strukturu gospodarstva. Ako se novom cestom nema tko voziti niti što prevoziti, to je bačen novac, upozorava on. Mi samo mislimo da smo bogati jer rabimo mobitele, internet, automobile i sl., no ništa od toga ne proizvodimo. Stvarno su bogati samo oni koji su u stanju proizvesti takve stvari, rekao je Jurčić na okruglom stolu u organizaciji Večernjeg lista.
Neće biti problema u opskrbi plinom
Ministar Popijač odbacio je spekulacije nekih medija da bi ove godine moglo biti problema s opskrbom plinom jer se Vlada ne uspijeva dogovoriti s MOL-om o mogućem izdvajanju plinskog poslovanja iz Ine. Ove zime neće biti nikakvih problema u opskrbi Hrvatske plinom, a o eventualnim promjenama cijene plina hrvatska javnost bit će na vrijeme obaviještena, kazao je. Odnos MOL-a i Vlade riješit ćemo na obostrano zadovoljstvo, nastavljamo razgovore jer trebamo dogovoriti još neke detalje, dodao je.
Prema Prvom dodatku Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju između Vlade i MOL-a, hrvatska bi država do 1. prosinca trebala preuzeti tvrtku Prirodni plin od Ine. Popijač je rekao kako cijena plina nema veze s pregovorima o mogućem preuzimanju tvrtke Prirodni plin. Svjesni smo da do 2014. - 2015. godine cijenu plina trebamo uskladiti sa zakonima koji funkcioniraju na europskim tržištima, samo je pitanje dinamike u kojem ćemo roku i na koji način to dostizati, rekao je Popijač.