U ugovoru o podsticajima kojim se Srbija obavezala da subvencioniše proizvodnju električnog automobila u Kragujevcu sa 48 miliona evra, nije navedeno šta će dve hiljade zaposlenih raditi dve godine dok se fabrika bude pripremala za prelazak na proizvodnj
„Stelantis” je radnicima „Fijat Krajsler automobila (FCA) Srbija” ponudio da za to vreme pređu u jednu od četiri fabrike u Italiji, Nemačkoj, Poljskoj i Slovačkoj ili da dobrovoljno napuste firmu uz otpremninu od oko 300 evra po godini staža.
Anđelka Atanasković, ministarska privrede, potvrdila je juče da u ugovoru ne stoji ništa od ovoga što je „Stelantis” ponudio radnicima, već samo to da će novi model početi da se proizvodi sredinom 2024. godine.
– Na menadžmentu kompanije bilo je da odluči šta će sa radnicima za to vreme dok budu menjali mašine i sređivali hale za početak proizvodnje električnog automobila. Mi nismo znali šta je njima na umu. Gledaćemo da nađemo najbolji mogući način za ljude koji ne budu hteli da prihvate nijednu soluciju – izjavila je Atanaskovićeva za „Politiku”.
Naglasila je da će zajedno sa Ministarstvom za rad pokušati da izađe u susret tim radnicima.
– U svakom slučaju fabrika će raditi, nema govora da neće. Sve je stvar tehničke prirode, a mislim da je veliki pomak za Srbiju da uđu u posao proizvodnje električnih automobila. Uspeh je da novi model dođe ovde i to je dobro i za Kragujevac i za Srbiju – navela je Atanaskovićeva.
Upitana da li postoji mogućnost da radnici ostanu u Srbiji na plaćenom odsustvu i da dobijaju 65 odsto od zarade, a da ne rade dok čekaju da počne proizvodnja novog modela, odgovorila je odrično.
Ministarka privrede podsetila je da radnici imaju ponude da idu u četiri države i da godišnje zarade u Poljskoj i Slovačkoj po 20.000 evra, u Nemačkoj od 27.000 do 29.000, a u Italiji 23.000, dok im je godišnja zarada u Srbiji oko 8.000 evra.
– Mogli bi da zarade tri puta više. Sada je stvar samo u tome da li naši ljudi hoće da idu. Možda kada razmisle, i prihvate ponudu. Ali da dobijaju novac, da sede i da ništa ne rade, to sigurno nema nigde. Naš mentalitet mora malo da se menja, navikli smo da živimo u drugom svetu. Država nikoga nije ostavila na ulici. Uradićemo najbolje za radnike – kazala je Atanaskovićeva.
Prema ugovoru koji su krajem aprila potpisale ministarka privrede i Silvija Verneti, direktorka FCA Srbija, većinski partner će uložiti 162 miliona evra. S tim što korisnik subvencije treba najmanje 25 odsto da uloži u novi inovativni električni automobil od sopstvenog novca, koji ne sadrži bilo kakvu državnu podršku.
Državna pomoć biće isplaćena u dve tranše, 15,5 miliona evra 2023. godine i 32,54 miliona evra 2024.
Ovaj dogovor je deo „Stelantisove” strategije prema kojoj će kompanija do 2030. proizvoditi najmanje 75 novih modela električnih vozila, od čega će 50 biti proizvedeno u Evropi. Namera im je da dostignu stopostotnu prodaju miksa putničkih električnih vozila u Evropi do kraja ove decenije, kao i nultu emisiju štetnih gasova do 2038. godine.
Radnici „Fijata” u maju imaju samo dva radna dana, a prvobitnim planom je predviđeno da u junu odu na odmor sa koga se tek vraćaju u septembru. Od početka godine su svakog meseca imali po nekoliko radnih dana. Ono što zaposlene najviše brine jeste činjenica da „Stelantis” smanjuje broj radnika i u drugim pogonima.
Zajednička kompanija „Fijata” i „Pežoa” dogovorila je sa sindikatima da će ove godine pogon Mirafiori” u Torinu u kome se proizvodi električni model „nju 500” dobrovoljno napustiti 480 radnika, saopštili su u ponedeljak predstavnici italijanskog sindikata FIM-CISL. „Stelantis” je već postigao sličan sporazum sa sindikatima u februaru u vezi sa više od 700 dobrovoljnih odlazaka, za ukupno 1.200 radnih mesta ove godine u Italiji.