Poslije neusvajanja izmjena Krivičnog zakona BiH u Domu naroda Državnog parlamenta, na internet-stranici Globalne organizacije u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma (FATF) preksinoć je objavljeno saopćenje o tome da naša država nije izvršila svoje obaveze prema Vijeću Evrope.U ovoj informaciji svim zemljama članicama FATF-a, a ima ih 36, skrenuta je pažnja na ranije objavljeno saopćenje Komiteta eksperata za evaluaciju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (MONEYVAL) uz napomenu da ono ne predstavlja službeni stav FATF-a.
Poslije neusvajanja izmjena Krivičnog zakona BiH u Domu naroda Državnog parlamenta, na internet-stranici Globalne organizacije u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma (FATF) preksinoć je objavljeno saopćenje o tome da naša država nije izvršila svoje obaveze prema Vijeću Evrope.
Sistem prevencije
U ovoj informaciji svim zemljama članicama FATF-a, a ima ih 36, skrenuta je pažnja na ranije objavljeno saopćenje Komiteta eksperata za evaluaciju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (MONEYVAL) uz napomenu da ono ne predstavlja službeni stav FATF-a.
No, ova javna izjava, kako se navodi, sadrži relevantne informacije za zemlje članice i privatni sektor. Plenarna sjednica FATF-a, na kojoj će se, između ostalog, raspravljati i o BiH, bit će održana od 23. do 27. juna.
Član bh. delegacije pri MONEYVAL-u Samir Omerhodžić objasnio je u izjavi za "Avaz" da je BiH, činjenicom da je objavljeno saopćenje, došla pod jači stepen nadzora kada je riječ o platnim transakcijama, a o eventualnom stavljanju na crnu listu, kaže, tek će se voditi debata, i to na plenarnoj sjednici.
- Ne može se reći hoće li biti izražena zabrinutost ili će biti donesene striktne mjere. Ima sigurno zemalja koje će govoriti i u korist BiH. Jasno je da nismo ispoštovali rokove koji su nam zadati. Šteta je već načinjena samim objavljivanjem saopćenja MONEYVAL-a. Samim time, zemlje će se određivati, svaka ponaosob, prema BiH o tome treba li je tretirati kao zemlju visokog rizika - kaže Omerhodžić.
No, Omerhodžić tvrdi da se ne smiju prešućivati informacije o tome da se na crnu listu stavljaju zemlje čije je zakonodavstvo u ozbiljnim problemima i koje imaju loš sistem pranja novca i finansiranja terorizma. No, sistem prevencije pranja novca i finansiranja terorizma u BiH, tvrdi on, zaista funkcionira.
- Ispunjavajući mjere iz Akcionog plana MONEYVAL-a, BiH je usvojila nekoliko važnih zakona. Doneseni su izmjene i dopune zakona o bankama i u RS i u FBiH, zatim Zakon o vrijednosnim papirima i Zakon o igrama na sreću u Distriktu Brčko te brojne druge mjere, smjernice, podzakonski akti na svim nivoima. Mnogo je obaveza ispunjeno u posljednje tri godine - napomenuo je Omerhodžić.