Sve posledice suša, klimatskih promena, neracionalog trošenja prirodnih resursa - okomiće se na zemlju za manje od pola veka, ako je verovati predviđanjima stručnjaka. Studija londonske kompanije „Šroder investment“ navodi da će se u narednih četrdesetak godina povećati broj stanovnika za 30 odsto, pa će hrana i energenti postati beneficija.Drugo istraživanje bankarske kompanije „Sitigrup“ predviđa turbulenciju na ekonomskom pijedestalu. Kina će preteći SAD po bruto društvenom proizvodu, a veći BDP od Rusije imaće - Indija.
Sve posledice suša, klimatskih promena, neracionalog trošenja prirodnih resursa - okomiće se na zemlju za manje od pola veka, ako je verovati predviđanjima stručnjaka.
Studija londonske kompanije „Šroder investment“ navodi da će se u narednih četrdesetak godina povećati broj stanovnika za 30 odsto, pa će hrana i energenti postati beneficija.
Drugo istraživanje bankarske kompanije „Sitigrup“ predviđa turbulenciju na ekonomskom pijedestalu. Kina će preteći SAD po bruto društvenom proizvodu, a veći BDP od Rusije imaće - Indija.
Broj stanovnika zemlje će se, po procenama „Šroder investmenta“, do 2050. godine povećati za trećinu, pa će potrošnja biti mnogo veća. Onih koji dnevno troše od 10 do 100 dolara biće tri milijarde više.
- Zbog toga će obim svetske ekonomije biti utrostručen, uz istovremen rast potražnje za hranom, stambenog prostora, automobila - navodi se u ovoj američkoj studiji.
- Da bi se zadovoljile potrebe biće potrebno 35 odsto više hrane i 37 odsto više energenata.
Obe futurističke analize govore o novoj ekonomskoj sili - Kini. „Šroder investment“ kaže da će ova zemlja 2060. godine imati udeo u svetskoj privredi od 28 odsto i postati vodeća ekonomija sveta. Bankarska firma „Sitigrup“ Kinu još ranije izbacuje u prvi plan.
- Kina će 2025. godine po nominalnom bruto društvenom proizvodu preteći SAD - navode stručnjaci iz ove firme.
- Na trećem mestu će se, ispred Rusije, naći Indija. Brazil, koji trenutno zauzima sedmu poziciju, već sledeće godine će preteći Francusku i Veliku Britaniju, a Indiji će to poći za rukom 2015. godine.
Prema analizama ekonomista američke banke, Indija će imati veći BDP od Nemačke 2020. godine, kada će Rusija već premašiti Francusku, Kanadu i Veliku Britaniju.
Reforme neophodne
Vlade razvijenih zemalja moraju, kažu iz „Sitigrupa“, da usvoje fiskalne politike koje će podsticati izgradnju manjih stambenih prostora, korišćenje javnog transporta i umereniju potrošnju hrane.
- Novi ekonomski model podrazumeva odgovorniju ekološku politiku zasnovanu na kontrolisanom korišćenju ograničenih resursa - kažu istraživači.
- Reforme na planu energetike mogu da povećaju životni standard stanovnika zemlje za 16 odsto u narednih 50 godina.