Crnogorski bruto domaći proizvod (BDP) po glavni stanovnika, mjeren prema standardima kupovne moći, prošle 2011. godine iznosio je 43 odsto prosjeka Evropske unije, dok je BDP prema stvarnoj individualnoj potrošnji iznosio 53 odsto. Uz BDP po standardima kupovne moći, koji je najčešći indikator bogatstva, Eurostat je objavio i BDP po stvarnoj individualnoj potrošnji, koji se smatra indikatorom koji bolje i preciznije održava ekonomsku situaciju domaćinstva. Najbogatiji je Luksemburg čiji je BDP 274 odsto evropskog prosjeka, a prema stvarnoj individualnoj potrošnji 150 odsto. Za visoki luksemburški prosjek dijelom je odgovoran i veliki broj radnika koje rade u toj zemlji, a žive u okolnim zemljama, Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji. Oni doprinose luksemburškom BDP-u, ali budući da nemaju prebivilište u toj zemlji njihovi se prihodi ne koriste pri računanju BDP po glavi stanovnika.
Crnogorski bruto domaći proizvod (BDP) po glavni stanovnika, mjeren prema standardima kupovne moći, prošle 2011. godine iznosio je 43 odsto prosjeka Evropske unije, dok je BDP prema stvarnoj individualnoj potrošnji iznosio 53 odsto, pokazuju preliminarni podaci Eurostata.
Uz BDP po standardima kupovne moći, koji je najčešći indikator bogatstva, Eurostat je objavio i BDP po stvarnoj individualnoj potrošnji, koji se smatra indikatorom koji bolje i preciznije održava ekonomsku situaciju domaćinstva.
Prema podacima Eurostata, najbogatiji je Luksemburg čiji je BDP 274 odsto evropskog prosjeka, a prema stvarnoj individualnoj potrošnji 150 odsto. Za visoki luksemburški prosjek dijelom je odgovoran i veliki broj radnika koje rade u toj zemlji, a žive u okolnim zemljama, Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji. Oni doprinose luksemburškom BDP-u, ali budući da nemaju prebivilište u toj zemlji njihovi se prihodi ne koriste pri računanju BDP po glavi stanovnika.
Iza Luksemburga je Holandija, sa 131 odsto evropskog prosjeka (113 odsto prema stvarnoj individualnoj potrošnji), zatim Austrija 129 odsto (117 odsto), Irska 127 odsto 100 odsto), Švedska 126 (115 odsto), Danska 125 (113 odsto), Njemačka 120 odsto (119 odsto).
Od zemalja članica EU-a najsiromašnija je Bugarska čiji je BDP po standardima kupovne moći 45 odsto evropskog prosjeka, a prema stvarnoj individualnoj potrošnji 44 odsto. Ispred nje je Rumunija sa 49 odsto (kupovna moć) i 47 odsto (stvarna individualna potrošnja), zatim Latvija 58 i 56 odsto, Litvanija 62 i 66 odsto, Poljska 65 i 70 odsto.
U zemljama u okruženju, najsiromašnija je Bosna i Hercegovina čiji je BDP 29 odsto evropskog prosjeka prema standardima kupovne moći, zatim Albanija sa 31 odsto, Srbija sa 35 odsto, Makedonija 36. Po stvarnoj individualnoj potrošnji BDP u BiH prošle godine bio je 35 odsto evropskog prosjeka, u Albaniji 34 odsto, u Srbiji 44 odsto, Makedoniji 41 odsto.
Na listi najbolje stoji Hrvatska, sa 61 odsto evropskog prosjeka prema standardima kupovne moći, dok prema stvarnoj individualnoj potrošnji BDP u Hrvatskoj iznosi 56 odsto.