Dablin prihvata pomoć EU?

Bez autora
Nov 18 2010

Patrik Honohan, guverner centralne banke Irske, nakon razgovora sa finansijskim stručnjacima iz Brisela i Vašingtona, izjavio da će njegova zemlja verovatno prihvatiti pomoć EU i MMF-a. Glavni cilj misije EU-MMF je da se odrede potrebne mere da se tržište u Irskoj stabilizuje i ubedi da zemlja neće pasti u nesolventnost.Razgovaralo se o veoma značajnom iznosu zajma koji se meri desetinama milijardu evra. Zvaničnici Irske i Evropske unije obećali su juče da će stabilizovati banke koje su centar irske finansijske krize i da će sprečiti da se kriza proširi na ostale zemlje u EU.

Dablin prihvata pomoć EU?Guverner centralne banke Irske Patrik Honohan, rekao je da očekuje da njegova zemlja prihvati pomoć od Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.

Patrik Honohan, guverner centralne banke Irske, nakon razgovora sa finansijskim stručnjacima iz Brisela i Vašingtona, izjavio da će njegova zemlja verovatno prihvatiti pomoć EU i MMF-a.

Glavni cilj misije EU-MMF je da se odrede potrebne mere da se tržište u Irskoj stabilizuje i ubedi da zemlja neće pasti u nesolventnost. Honohan je rekao da su govorili o veoma značajnom iznosu zajma i da se on meri desetinama milijardu evra.

Zvaničnici Irske i Evropske unije obećali su juče da će stabilizovati banke koje su centar irske finansijske krize i da će sprečiti da se kriza proširi na ostale zemlje u EU.

Vlada Irske je, od početka krize, pod državno okrilje već stavila tri banke i namerava da preuzme još nekoliko banaka, u akciji spasavanja koja već iznosi 45 milijardi evra i koja će, podići deficit države za 2010. godinu na čak 32 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je 10 puta više od limita koje je predviđen za države članice EU.

Vlada u Dablinu tvrdi da joj nije potrebna pomoć EU, ali sve veća sumnja u sposobnost Irske da plati svoje račune podigla je kamatne stope za irske državne obveznice.

Prioritet EU je da se ne dozvoli panika na tržištima, koja bi se potencijalno mogla proširiti. Na red posle Irske, pod udar krize, prvo bi mogao doći Portugal, jedna od najmanjih članica evrozone koja u privredi EU učestvuje sa 1,8 odsto njene privrede.

Mnogo veću zabrinutost izaziva Španija, koja je takođe u nezavidnom položaju. Privreda ove zemlje, sa proporcionalno manjim dužničkim teretom od Irske, izaziva veliku strepnju zbog svog velikog učešća u ukupnom proizvodu evrozone od 11,7 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik