Direkcija za ekonomsko planiranje BiH očekuje da bruto domaći proizvod BiH naredne godine poraste sa ovogodišnjih od 0,5 na 3,2 posto, dok se ekonomski oporavak zemlje očekuje 2012. ili 2013. godine. Uoči godišnjeg skupa o prezentaciji dva ključna dokumenta - Strategije razvoja BiH i Strategije uključivanja BiH, za period do 2014. godine, ona je na konferenciji za novinare u Sarajevu istakla da se rast BDP-a za narednu godinu očekuje uz nisku inflaciju do 2 posto, vrlo nizak deficit platnog bilansa do 7 posto te uz nizak deficit trgovinskog bilansa. To bi dovelo do povećanja stranih investicija u BiH, zapošljavanja te rast izvoza u sektorima energije, obojene metalurgije, poljoprivrede, drvne industrije, što bi proizvelo rast plata i povećanje potrošnje. Za svijet, Evropu, pa i nas, važne su najave oporavka bankarskog sektora. To znači da ćemo mi ponovo moći doći do sredstava pod povoljnijim uvjetima, jer je privreda u BiH dosta zadužena, pa je pitanje na koji način će to moći ponovo činiti.
Direkcija za ekonomsko planiranje BiH očekuje da bruto domaći proizvod BiH naredne godine poraste sa ovogodišnjih od 0,5 na 3,2 posto, dok se ekonomski oporavak zemlje očekuje 2012. ili 2013. godine, izjavila je jučer u Sarajevu direktorica DEP-a Ljerka Marić.
Uoči godišnjeg skupa o prezentaciji dva ključna dokumenta - Strategije razvoja BiH i Strategije uključivanja BiH, za period do 2014. godine, ona je na konferenciji za novinare u Sarajevu istakla da se rast BDP-a za narednu godinu očekuje uz nisku inflaciju do 2 posto, vrlo nizak deficit platnog bilansa do 7 posto te uz nizak deficit trgovinskog bilansa. To bi dovelo do povećanja stranih investicija u BiH, zapošljavanja te rast izvoza u sektorima energije, obojene metalurgije, poljoprivrede, drvne industrije, što bi proizvelo rast plata i povećanje potrošnje.
Oporavak bankarskog sektora
- Za svijet, Evropu, pa i nas, važne su najave oporavka bankarskog sektora. To znači da ćemo mi ponovo moći doći do sredstava pod povoljnijim uvjetima, jer je privreda u BiH dosta zadužena, pa je pitanje na koji način će to moći ponovo činiti, istakla je Ljerka Marić.
Ona je najavila sredstva iz pretpristupne pomoći - IPA tri, četiri i pet, koja su isključivo za razvoj poljoprivrede, transporta, razvoja ruralnih krajeva, što je od značaja za BiH, te strategiju Svjetske banke, koja se odnosi na razvoj energetskog sektora i infrastrukture u BiH.