Optimizam u privredni rast se udvostručuje, ali skoro polovina poslovnih lidera ne veruje da će njihova preduzeća biti održiva za narednih 10 godina, zbog pritisaka koji se odnose na klimatske promene i tehnološki napredak.
Rezultati 27. globalnog istraživanja kompanije PwC među generalnim direktorima pokazuju da se procenat generalnih direktora koji veruju da će se globalne ekonomske prilike poboljšati u narednih 12 meseci više nego udvostručio u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, udeo generalnih direktora zabrinutih za dugoročnu održivost svog poslovanja porastao je na 45% usled pritisaka koji se odnose na klimatske promene i tehnološki napredak.
Istraživanje, u kome su intervjuisana 4.702 generalna direktora u 105 zemalja i teritorija, pokazalo je da je 38% generalnih direktora optimistično u pogledu izgleda globalnog ekonomskog rasta u narednih 12 meseci, u odnosu na 18% u 2023.godini. Očekivanja o ekonomskom padu takođe susmanjenaod rekordno visokog nivoa u prošlogodišnjem istraživanju (73%) na 45%, pošto je zabrinutost u pogledu inflacije i makroekonomske volatilnosti pala za 16 procentualnih poena (na 24%), odnosno 7 procentualnih poena (na 24%).
Uprkos aktuenim sukobima na geopolitičkoj sceni, procenat izvršnih direktora koji smatraju da je njihova kompanija visoko ili izuzetno izložena riziku usled geopolitičkog sukoba pao je za 7 procentualnih poena (na 18%)u odnosu na prošlu godinu.
Generalni direktori u većini regiona sveta su takođe višeoptimistični u pogledu domaćih ekonomskih izgleda. Međutim, lideri u Severnoj Americi i Zapadnoj Evropi odstupaju od tog trenda – u zapadnoj Evropi 32% očekuje poboljšanje domaće privrede, a 48% pad; dok je u Severnoj Americi to 31%,odnosno 52%.
Kada je reč o zapošljavanju, direktori će verovatnije planirati povećanje nego smanjenje broja zaposlenih u narednih 12 meseci, a 39% njih je izjavilo da očekuje da će povećati broj zaposlenih za 5procenataili više.
Uprkos pozitivnom predviđanju rasta, samopouzdanje poslovnih lidera je krhko,jer megatrendovi, uključujući tehnološke poremećaje – kao što je generativna veštačka inteligencija – i klimatske promene, imaju sve veći uticaj na poslovanje. Skoro polovina (45%) generalnih direktora kaže da ne veruje da će njihovo sadašnje poslovanje biti održivo u narednih 10 godina ukolikose nastavi dosadašnjim putem. Odražavajući neizvesnost o tome kako će upravljati megatrendovima, izvršni direktori su nešto manje sigurni nego prošle godine u izglede svoje kompanije za rast prihoda u narednih 12 meseci – došlo je do pada sa 42% na 37%.
Bob Moric, predsednik mreže društava PwC, izjavio je:
„Kako poslovni lideri postaju sve manje zabrinuti za makroekonomske izazove, postaju sve više fokusirani na remetilačke faktore u svojim privrednim granama. Uprkos rastućem optimizmu u vezi sa globalnom ekonomijom, oni su zapravo manje optimistični nego prošle godine po pitanju sopstvenih prihoda, a jasnije su svesni potrebe za fundamentalnom reorganizacijom svog poslovanja. Bilo da se radi o ubrzavanju uvođenja generativne veštačke inteligencije ili izgradnji njihovog poslovanja kako bi se suočili sa izazovima i mogućnostima klimatske tranzicije, ovo je godina transformacije.
Mogućnosti veštačke inteligencije (AI)
Poslovni lideri u velikoj meri vide generativnu veštačku inteligenciju kao katalizator za reorganizaciju koja će omogućiti efikasnost, inovacije i transformaciju. Skoro tri četvrtine (70%) očekuje da će generativna veštačka inteligencija značajno promeniti način na koji njihova kompanija posluje i stvara vrednost u naredne tri godine.
Tokom narednih 12 meseci, 58%ispitanika očekuje da će uz pomoć veštačke inteligencije poboljšati kvalitet svojih proizvoda ili usluga, a skoro polovina (48%) kaže da će poboljšati svoju sposobnost da izgradi poverenje sa zainteresovanim stranama. Oni takođe očekuju bolje rezultate za svoje poslovanje - 41% očekuje da će veštačka inteligencija pozitivno uticati na prihode, a 46% očekuje da će pozitivno uticati na profitabilnost. Lideri iz tehnološkog, medijskog, i sektora za komunikacije najpozitivniji su po pitanju uticaja AI na profit (54%), dok su manje optimistični oni iz energetskog i javnog sektora(36%).
Međutim, dok generalni direktori sv e više uviđaju transformativne prednosti generativne veštačke inteligencije, većina kaže da će to zahtevati unapređenje veština radne snage (69%). Takođe su izrazili zabrinutost zbog povećanog rizika koji se odnosi na sajber bezbednost (64%), širenje dezinformacija (52%), kao i pravnih obaveza i rizika reputacije (46%).
Generalni direktori izveštavaju o napretku u vezi sa klimatskim prioritetima
Kako poslovni lideri utvrđuju prioritete, mnogi vide klimatsku tranziciju kao remetilački faktor koji pored rizika,sadrži i različite mogućnosti. Skoro jedna trećina ispitanika očekuje da će klimatske promene promeniti način na koji posluju i izveštavaju o rezultatima u naredne tri godine.
Upitani o sprovođenju odgovarajućih inicijativa za zaštitu životne sredine, 76%ispitanika kaže da je ili započelo ili sprovelo korake ka poboljšanju energetske efikasnosti, dok 58% navodi da je napravilo slične korake kada je reč o inovacijama novih proizvoda, usluga ili tehnologija koje za cilj imaju smanjenje negativnog uticaja na klimatske promene.
S druge strane, svega 45% napominje da je postiglo napredak ili je uključilo klimatski rizik u finansijsko planiranje (31% napominje da ne planira da to učini).
Istraživanje ukazuje na značajnu podršku procesu dekarbonizacije - samo 26% učesnika ankete reklo je da je nedostatak učešća odbora ili uprave umerena prepreka dekarbonizaciji. Umesto toga, generalni direktori navode regulatornu složenost (54%) i niži ekonomski povraćaj za investicije koje su pogodne za klimu (51%) kao najveće prepreke koje treba prevazići.
Reorganizacija kao imperativ
Kako su lideri postali svesniji megatrendova sa kojima se suočavaju kompanije širom sveta, ispitanici u anketi su izrazili povećanu zabrinutost u pogledu dugoročne poslovne održivosti svojih kompanija. Skoro polovina (45%) napominje da su zabrinuti da njihova preduzeća neće biti održiva u narednoj deceniji bez reorganizacije. istraživanje pokazuje da su manje kompanije u većem riziku: 56% generalnih direktora koji vode preduzeća koja imaju manje od 100 miliona američkih dolara godišnjeg prihoda, veruju da će njihova preduzeća biti održiva samo 10 godina ili manje ako nastave da rade na sadašnji način. To predstavlja pad na 27% za one koji godišnje zarađuju 25milijardi dolara ili više.
Skoro svi (97%) generalni direktori primećuju da su preduzeli korake da promene način na koji posluju u proteklih pet godina, a 76%kaže da preduzelo bar jednu akciju koja je imala veliki ili veoma veliki uticaj na poslovni model njihove kompanije.
Međutim, dok generalni direktori preduzimaju akcije, suočavaju se i sa brojnim izazovima. Dve trećine (64%) navodi da regulatorno okruženje bar u umerenoj meri koči njihovu sposobnost da promene svoj poslovni model, 55% ukazuje na operativne probleme, a 52% ukazuje na nedostatak veština kod zaposlenih.
Još jedna prepreka je neefikasnost. Poslovni lideri vide značajnu neefikasnost u nizu rutinskih aktivnosti svojih kompanija – od sastanaka za donošenje odluka do e-pošte – smatrajući oko 40% vremena provedenog na ovim zadacima neefikasnim. Konzervativna procena kompanije PwC u pogledu cene te neefikasnosti bila bi ravna samonametnutom porezu na produktivnost od 10 biliona dolara.
Bob Moric, predsednik mreže društava PwC, izjavio je:
„Ovogodišnji podaci ukazuju na visok stepen neizvesnosti generalnih direktora, ali oni preduzimaju mere. Transformišu svoje poslovne modele, ulažu u tehnologiju i svoje ljude i upravljaju rizicima i mogućnostima koje predstavlja klimatska tranzicija. Ako preduzeća žele da napreduju kratkoročno i dugoročno, izgrade poverenje i isporuče održivu i dugoročnu vrednost, moraju da ubrzaju tempo reorganizacije".