Srpski ekonomski ambasadori čiji je zadatak da privuku strane investitore u Srbiju i promovišu izvoz domaće robe u inostranstvu već su godinu dana na svojim dužnostima, a na njihove plate i angažovanje samo u prošloj godini potrošeno je oko milion evra. Iako nadležni tvrde da su ekonomski savetnici postigli zavidne rezultate, ostaje nejasno koje su konkretno investitore privukli da dođu u Srbiju. U Mađarskoj još nije ni postavljen ekonomski savetnik, pa teško da rezultata i može da bude. Inače, bura oko postavljanja ekonomskih atašea podigla se i pre njihovog stupanja na dužnost ne samo zbog dovođenja u pitanje njihovog angažovanja već i zbog toga što su pojedini primali platu i nekoliko meseci pre nego što su zvanično stupili na dužnost. Zvanično, proces stupanja ekonomskih diplomata na dužnost započeo je 1. maja.
Srpski ekonomski ambasadori čiji je zadatak da privuku strane investitore u Srbiju i promovišu izvoz domaće robe u inostranstvu već su godinu dana na svojim dužnostima, a na njihove plate i angažovanje samo u prošloj godini potrošeno je oko milion evra.
Iako nadležni tvrde da su ekonomski savetnici postigli zavidne rezultate, ostaje nejasno koje su konkretno investitore privukli da dođu u Srbiju.
U Mađarskoj još nije ni postavljen ekonomski savetnik, pa teško da rezultata i može da bude.
Inače, bura oko postavljanja ekonomskih atašea podigla se i pre njihovog stupanja na dužnost ne samo zbog dovođenja u pitanje njihovog angažovanja već i zbog toga što su pojedini primali platu i nekoliko meseci pre nego što su zvanično stupili na dužnost. Zvanično, proces stupanja ekonomskih diplomata na dužnost započeo je 1. maja.
U Ministarstvu ekonomije navode da su u 2010. godini troškovi ekonomskih savetnika iznosili 98 miliona dinara. Na pitanje šta je zapravo posao ekonomskih savetnika, u Ministarstvu ekonomije odgovaraju da oni imaju “veoma konkretne zadatke”.
- Doprinose kvalitetnim informacijama i realnim ocenama koje omogućavaju kreiranje strategije Srbije prema konkretnom tržištu i usmeravanje aktivnosti na moguće tačke ukrštanja stranih partnera i konkurentnih prednosti Srbije. Tako su se u državama zapadne Evrope uglavnom bavili prezentacijama usmerenim na potencijalne investitore, učešćem na značajnim sajmovima, ostvarivanjem značajnih novih kontakata. Na daljim tržištima uloženo je dosta napora na samo stavljanje Srbije na mapu interesovanja i menjanja generalno negativne slike o Srbiji - objašnjavaju u nadležnom ministarstvu.
U Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), koja je takođe zadužena za saradnju sa atašeima, kažu da su svakodnevno u kontaktu sa ekonomskim diplomatama, ali da je još rano reći da li je neko od njih zaslužan za dolazak stranih ulagača.
- Sa njima radimo pripreme u vezi sa sajamskim nastupima, zatim analiziramo potencijalne investitore i proveravamo ih kod diplomata, pripremamo poslovne delegacije. Investicioni ciklus traje od jedne do tri godine, a oni su bili uključeni u proširenje posla nemačkog “Drekslera” i “Leonea”, zatim „Falkea“, koji je krenuo u Leskovcu, a angažovani su i u pregovorima nemačke energetske firme RWE i EPS-a - ističu u SIEPI.
Danilo Šuković, saradnik Ekonomskog instituta, kaže za “Blic” da su u pitanju samo trikovi kako bi se uhlebili partijski kadrovi.
- U vreme revolucije interneta i tehnologije, kada se ambasade u svetu gase jer to postaje prevaziđeno, vi šaljete u strane zemlje ekonomske ambasadore uz obrazloženje da bi privukli strane investitore. Ako već želite strane investicije, morate ovde da stvorite ambijent kako bi oni želeli da dođu. Sa druge strane, njihov učinak za ovih godinu dana vi ne možete izmeriti jer je to nemerljiva i neuhvatljiva kategorija, pa ne možete da sudite o njihovom radu - navodi Šuković.