BiH je u trećem kvartalu ove godine zabilježila pozitivnu stopu ekonomskog rasta nakon negativne stope od 1,2 odsto u drugom kvartalu, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u izvještaju o ekonomskim trendovima. Rast u trećem kvartalu je ostvaren, prije svega, kao posljedica ponovnog jačanja robnog izvoza, privatne i javne potrošnje i javnih investicija. Jačanje domaće tražnje, ali i izvoza, podstakli su robni uvoz koji je na nivou devet mjeseci realno rastao trostruko brže od izvoza, čime je stvoren realni rast spoljnotrgovinskog deficita roba od približno 17,2 odsto. Najznačajniji događaji koji su obilježili ekonomski rast u prva tri kvartala ove godine bili su skroman opadajući rast u okruženju, postepeno povećanje broja zaposlenih u BiH, loše vremenske prilike u prvom polugodištu koje su kulminirale majskim poplavama, pad proizvodnje električne energije, pad izvoznih, te još veći pad uvoznih cijena koji je doveo do deflacije.
BiH je u trećem kvartalu ove godine zabilježila pozitivnu stopu ekonomskog rasta nakon negativne stope od 1,2 odsto u drugom kvartalu, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u izvještaju o ekonomskim trendovima.
Rast u trećem kvartalu je ostvaren, prije svega, kao posljedica ponovnog jačanja robnog izvoza, privatne i javne potrošnje i javnih investicija.
Jačanje domaće tražnje, ali i izvoza, podstakli su robni uvoz koji je na nivou devet mjeseci realno rastao trostruko brže od izvoza, čime je stvoren realni rast spoljnotrgovinskog deficita roba od približno 17,2 odsto.
Najznačajniji događaji koji su obilježili ekonomski rast u prva tri kvartala ove godine bili su skroman opadajući rast u okruženju, postepeno povećanje broja zaposlenih u BiH, loše vremenske prilike u prvom polugodištu koje su kulminirale majskim poplavama, pad proizvodnje električne energije, pad izvoznih, te još veći pad uvoznih cijena koji je doveo do deflacije.
Na naznake određene stope rasta ukazuju i podaci po kojima je u oktobru registrovan znatno brži rast robnog izvoza od 12 odsto u odnosu na uvoz od 7,5 odsto.
Ovo je tek donekle praćeno rastom prerađivačke industrije čija je proizvodnja u oktobru bila za svega 3,5 odsto veća u odnosu na isti mjesec prethodne godine i to uprkos stagnaciji u odnosu na septembar.
Osim toga, oktobarski promet u maloprodaji bilježi realni rast u odnosu na septembar od 2,3 odsto, čime je ostvareno povećanje od 3,8 odsto u odnosu na oktobar prethodne godine.
Određene naznake rasta predstavlja i značajan rast javnih prihoda, među kojima posebno prihoda od indirektnih poreza.