Prema najnovijem “Indeksu neuspelih država” (failed states), Srbija se nalazi otprilike na sredini svetske rang-liste, na 89. mestu, u društvu Turske, Belorusije, Maroka, Maldiva, Jordana, Gabona i Tunisa i kotirana je slabije od svih zemalja u okruženju, izuzev Bosne. Indeks neuspelih država, koji objavljuje nevladina organizacija Fond za mir (Fund for Peace), rangira 177 država prema nivou stabilnosti i kapaciteta, a prvi put je objavljena 2005. godine. Mesto na rang-listi određuje se na osnovu 12 indikatora vrednosti od 0-10. Najniže ocene i ujedno najveću stabilnost, prema ovom istraživanju, uživaju stanovnici Finske, Švedske, Danske, Švajcarske, čiji je ukupan skor oko 20, dok je na prvom mestu, kao država sa najvećim rizikom od kolapsa i erupcije nasilja, Somalija, sa ukupnim skorom 114,9. Od zemalja okruženja Bosna je 79. mestu, Makedonija je na 109, Crna Gora na 133. mestu, dok je Slovenija 161. u društvu Portugala, SAD, Francuske i Belgije.
Prema najnovijem “Indeksu neuspelih država” (failed states), Srbija se nalazi otprilike na sredini svetske rang-liste, na 89. mestu, u društvu Turske, Belorusije, Maroka, Maldiva, Jordana, Gabona i Tunisa i kotirana je slabije od svih zemalja u okruženju, izuzev Bosne.
Indeks neuspelih država, koji objavljuje nevladina organizacija Fond za mir (Fund for Peace), rangira 177 država prema nivou stabilnosti i kapaciteta, a prvi put je objavljena 2005. godine. Mesto na rang-listi određuje se na osnovu 12 indikatora vrednosti od 0-10. Najniže ocene i ujedno najveću stabilnost, prema ovom istraživanju, uživaju stanovnici Finske, Švedske, Danske, Švajcarske, čiji je ukupan skor oko 20, dok je na prvom mestu, kao država sa najvećim rizikom od kolapsa i erupcije nasilja, Somalija, sa ukupnim skorom 114,9. Od zemalja okruženja Bosna je 79. mestu, Makedonija je na 109, Crna Gora na 133. mestu, dok je Slovenija 161. u društvu Portugala, SAD, Francuske i Belgije.
Ocene o stabilnosti zemalja sveta donose se na osnovu velikog broja različitih dokumenata, nacionalnih i međunarodnih izveštaja, koji se porede i sa kvalitativnim ocenama za svaku zemlju i indikator.
Goran Nikolić, ekonomista, kaže da je u brojnim međunarodnim izveštajima prisutna tendencija da je Srbija znatno bolje kotirana prema pokazateljima koji su objektivno merljivi, kao što je, recimo, stopa nezaposlenosti, nego prema subjektivnim ocenama.
- U većini subjektivnih ocena postoji sklonost da se situacija prikazuje crnje nego što jeste, što nije slučaj u drugim zemljama. Tačno je da postoje velike razlike u pogledu razvijenosti između Beograda i provincije i da je siromaštvo veliko u poređenju s evropskim zemljama, ali to nije ništa naspram situacije u Aziji, Africi ili Latinskoj Americi - objašnjava Nikolić.
Uobičajeno da se države proglase neuspelim kad nisu u stanju da kontrolišu sopstvenu teritoriju, kad građani državnu vlast ne smatraju legitimnom ili kad nisu dostupne ključne javne usluge.