Nova Vlada Srbije suočava se sa surovom realnošću, uključujući sve veći budžetski deficit države, smanjivanje privrednih aktivnosti i slabljenje domaće valute, piše londonski "Fajnenšel tajms". List podseća da je vlada izrazila spremnost da ponovo otpočne razgovore sa Međunarodnim monetarnim fondom i da reši problem budžetskog deficita, ali ocenjuje da će biti teško te ciljeve pomiriti sa obećanjima nedavno datim glasačima. "Fajnenšel tajms" je istakao i da će novoj vladajućoj većini u Srbiji u kojoj su socijalisti i Srpska napredna stranka biti potrebno još vremena da obezbedi poverenje investitora i međunarodnih institucija. Kako ukazuje londonski list, uzimajući u obzir vladine probleme sa punjenjem državnog budžeta, Srbija nema izbora nego da se vrati pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji će verovatno tražiti poštravanje fiskalne politike...
Nova Vlada Srbije suočava se sa surovom realnošću, uključujući sve veći budžetski deficit države, smanjivanje privrednih aktivnosti i slabljenje domaće valute, piše londonski "Fajnenšel tajms".
List podseća da je vlada izrazila spremnost da ponovo otpočne razgovore sa Međunarodnim monetarnim fondom i da reši problem budžetskog deficita, ali ocenjuje da će biti teško te ciljeve pomiriti sa obećanjima nedavno datim glasačima.
"Fajnenšel tajms" je istakao i da će novoj vladajućoj većini u Srbiji u kojoj su socijalisti i Srpska napredna stranka biti potrebno još vremena da obezbedi poverenje investitora i međunarodnih institucija.
Kako ukazuje londonski list, uzimajući u obzir vladine probleme sa punjenjem državnog budžeta, Srbija nema izbora nego da se vrati pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji će verovatno tražiti poštravanje fiskalne politike.
Kovačević: Srbija je veoma blizu bankrota
- Ne verujem da vlada ima bilo koju drugu opciju - ocenio je politički savetnik i predsednik nezavisnog naučno-istraživačkog udruženja "Most Istok-Zapad" iz Beograda Jovan Kovačić.
Kako je ukazao, Srbija se suočava sa velikim nedostatkom novca.
- Srbija nije bankrotirala, ali je veoma blizu toga, tako da joj je potrebno da ovo (pregovore sa MMF-om) uradi brzo - smatra Kovačić u izjavi "Fajnenšel tajmsu".
Kovačić je rekao da je Vlada Srbije posle smene guvernera Narodne banke, što je, kako je naveo, izazvalo podozrivost, saterala sebe u ćošak i sada mora da pokaže rezultate u drugim oblastima.
On je ocenio da bi pojedini članovi vlade zamerke MMF-a mogli smatrati "neprijatnim", ali da vlada sada ima ograničen prostor za manevrisanje.
"Fajnenšel tajms" je ukazao i da bi korišćenje rezervi Narodne banke radi pokrivanja deficita u državnom budžetu moglo da izazove inflaciju, što, kako je naveo, opravdano zabrinjava građane Srbije posle iskustava sa hiperinflacijom tokom 90-ih.
Investitori oprezni po pitanju Srbije
Direktor delegacije nemačke privrede u Srbiji (deo Nemačke privredne komore u inostranstvu) Mihael Šmit ocenio je da će novi dogovor sa MMF-om biti važan za pojedine investitore u Srbiji, ali je dodao da će mnogi obratiti pažnju i na druge poteze vlade.
- Očigledno za finansijske investitore uključene u posao sa vladinim obveznicama dogovor sa MMF-om je veoma važan za stabilnost - rekao je on i dodao da su finansijski investitori već veoma obazrivi u poslovanju u regionu.
- Oni su čak i oprezniji po pitanju Srbije, jer je ona do sada ostvarila bolje rezultate nego Hrvatska i Mađarska, a sada ima lošiju ocenu kreditne sposobnosti - istakao je Šmit.
Kako je naveo, strani investitori nisu sigurni u vezi sa vladinom politikom po raznim pitanjima, pre svega po pitanju poreza. Da li će porezi biti povećani i da li će postojati neka vrsta podrške za investitore.
Predstavnik nemačke privrede smatra da bi Srbija mogla bolje da koristi sredstva Svetske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj za izgradnju infrastrukture. Devalvacija dinara je smanjila troškove zemljišta i radne snage od čega su koristi imali maloprodaja i industrija.
- Srpska ekonomija je opterećena problemima, ali nije bez nade - zaključio je Šmit.