Hrvatska ekonomski slobodnija

Bez autora
Jan 12 2011

Hrvatska je napredovala za 10 mjesta na ljestvici indeksa ekonomskih sloboda za 2011. godinu, no njezin rezultat još je uvijek ispod europskog prosjeka, a tri ključna područja i dalje su ocijenjena represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda. Hrvatska je prema indeksu ekonomskih sloboda, koji zajednički objavljuju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic Institut za javnu politiku, skočila s 92. na 82. mjesto u svijetu, a s 37. na 35. mjesto u europskoj regiji. Istraživanje o ekonomskim slobodama provedeno je u 179 zemalja svijeta, a temelji se na gospodarskim trendovima u razdoblju od druge polovice 2009. godine. Na ljestvici je prvi Hong Kong s ukupno 89,7 bodova, posljednja je Sjeverna Koreja s jednim bodom, a Hrvatska sa 61,1 bodom ulazi u skupinu umjereno slobodnih ekonomija.

Hrvatska ekonomski slobodnijaHrvatska je napredovala za 10 mjesta na ljestvici indeksa ekonomskih sloboda za 2011. godinu, no njezin rezultat još je uvijek ispod europskog prosjeka, a tri ključna područja i dalje su ocijenjena represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda, objavila je američka konzervativna zaklada The Heritage Foundation.

Hrvatska je prema indeksu ekonomskih sloboda, koji zajednički objavljuju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic Institut za javnu politiku, skočila s 92. na 82. mjesto u svijetu, a s 37. na 35. mjesto u europskoj regiji.

Istraživanje o ekonomskim slobodama provedeno je u 179 zemalja svijeta, a temelji se na gospodarskim trendovima u razdoblju od druge polovice 2009. godine. Na ljestvici je prvi Hong Kong s ukupno 89,7 bodova, posljednja je Sjeverna Koreja s jednim bodom, a Hrvatska sa 61,1 bodom ulazi u skupinu umjereno slobodnih ekonomija.

Povećana ekonomska sloboda u RH

U promatranju ocjena indeksa za 2011. treba uzeti u obzir činjenicu da su vlade mnogih razvijenih ekonomija odgovorile na ekonomsku krizu direktnim upletanjem u svoja gospodarstva i povećavanjem državne potrošnje, čime se smanjila ekonomska sloboda, prokomentirala je ljestvicu predsjednica Adriatic instituta Nataša Srdoč.

Hrvatska je poboljšala rezultat za 1,9 bodova, a kategorije koje su dobile višu ocjenu obuhvaćaju slobodu poslovanja, fiskalnu slobodu, državnu potrošnju, monetarnu slobodu, slobodu ulaganja i radnu slobodu.

Područja u kojima je Hrvatska zabilježila pad obuhvaćaju slobodu trgovine i slobodu od korupcije. Tri kategorije indeksa i dalje ostaju ocijenjene represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda.

Hrvatska je ponovno najbolje plasirana, na 12. mjestu u svjetskom poretku, u kategoriji slobode trgovine, iako je zabilježila neznatan pad od 0,2 boda u odnosu na prethodnu godinu. Relativno je visoko plasirana, na 38. mjestu, i u kategorijama slobode ulaganja i financijske slobode.

Najgori je plasman, na 149. mjestu, na području radne slobode, u kojem se ocjenjuje fleksibilnost radnog zakonodavstva. No tu je ipak ostvaren napredak za 3,3 boda u odnosu na prethodno istraživanje.

Na prvih 10 mjesta na svjetskoj ljestvici nakon Hong Konga slijede Singapur, Australija, Novi Zeland, Švicarska, Kanada, Irska, Danska, SAD i Bahrein.

Iako je skočila s 37. na 35. mjesto, Hrvatska je i dalje među lošije plasiranim državama iz europske regije, ispred nje su Crna Gora, Albanija, Slovenija, Rumunjska, Makedonija i Mađarska. Iza su Italija, Grčka, Srbija i BiH.

The Heritage Foundation je američka zaklada, bliska republikancima, čiji je cilj promocija konzervativnih političkih stajališta temeljenih na slobodi poduzetništva, ograničavanju državnih ovlasti i tradicionalnih američkih vrijednosti, a zastupa tzv. neoliberalizam u ekonomiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik