Inflacija u ovoj godini do 6,5%

Bez autora
Nov 29 2012

Savjet Centralne banke konstatovao je da je inflacija u Crnoj Gori u porastu, pa se za ovu godinu očekuje nešto viša stopa nego u prethodnoj. Modelska prognoza ukazuje da će inflacija na kraju ove godine biti u rasponu od 4,7% do 6%, dok ekspertska procjena govori da će biti u intervalu od 5% do 6,5%. I pored rasta godišnja stopa inflacije je ispod one u većini zemalja regiona, a iznad stope inflacije u eurozoni. Nivo inflacije u tri kvartala ove godine posljedica je administrativnog povećanja cijene električne energije, uvezene inflacije i povećanja akciza. Bazna inflacija (indikator koji isključuje ovaj uticaj i odslikava unutrašnji nivo rasta cijena na malo u Crnoj Gori) znatno je niža i iznosila je 1,6%. Savjet je ocijenio da je finansijski sistem stabilan, a nivo sistemskog rizika umjeren.

Inflacija u ovoj godini do 6,5%Savjet Centralne banke konstatovao je da je inflacija u Crnoj Gori u porastu, pa se za ovu godinu očekuje nešto viša stopa nego u prethodnoj.

- Modelska prognoza ukazuje da će inflacija na kraju ove godine biti u rasponu od 4,7% do 6%, dok ekspertska procjena govori da će biti u intervalu od 5% do 6,5% – saopšteno je nakon sjednice Savjeta kojom je predsjedavao guverner dr Radoje Žugić.

Podaci pokazuju, podsjećaju iz Centralne banke, da je i pored rasta godišnja stopa inflacije ispod one u većini zemalja regiona, a iznad stope inflacije u eurozoni.

- Nivo inflacije u tri kvartala ove godine posljedica je administrativnog povećanja cijene električne energije, uvezene inflacije i povećanja akciza – konstatovano je na sjednici.

- Bazna inflacija (indikator koji isključuje ovaj uticaj i odslikava unutrašnji nivo rasta cijena na malo u Crnoj Gori) znatno je niža i iznosila je 1,6% – zaključeno je na sjednici.

Savjet je ocijenio da je finansijski sistem stabilan, a nivo sistemskog rizika umjeren.

Savjet je utvrdio politiku Centralne banke za narednu godinu sa smjernicama za njeno ostvarivanje.

- Centralna banka će i u narednoj godini preduzimati sve neophodne mjere iz svoje nadležnosti u cilju podsticanja i očuvanja finansijske stabilnosti, kao i doprinositi stabilnosti cijena. Doprinosiće smanjenju negativnih uticaja krize i potencijalnom produbljivanju ranjivosti koje mogu ugroziti finansijsku stabilnost. U saradnji sa Svjetskom bankom, Vladom i Udruženjem banaka radiće na kreiranju i implementiranju modela za restrukturiranje loših kredita. Posebna pažnja će se posvetiti nadgledanju implementacije makroprudencionog okvira, kako bi se obezbijedila njegova adekvatna i svrsishodna primjena – navodi se, između ostalog, u saopštenju CBCG.

Zakon o platnom prometu

Centralna banka će preduzimati mjere na održavanju sigurnog, efikasnog i efektivnog platnog sistema kroz rad na daljem unapređenju sistema, izradi predloga novog zakona o platnom prometu, kao i pratećeg podzakonskog okvira, usaglašenog sa direktivama EU, međunarodnim standardima, principima i najboljom praksom funkcionisanja savremenih platnih sistema i platnog prometa. Upravljanje sredstvima međunarodnih rezervi zasnivaće se na principima sigurnosti plasmana i nesmetanog ispunjenja obaveza Crne Gore prema inostranstvu. Aktivno će učestvovati u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i raditi na daljoj harmonizaciji propisa iz svoje nadležnosti sa pravnim tekovinama EU. Funkcionisanje Centralne banke zasnivaće se na principima društveno odgovorne organizacije – najavili su iz ove institucije.

U oktobru pad depozita, a rast loših kredita

U oktobru je u bankarskom sistemu, kako navode iz CBCG, evidentiran pad aktive, kredita, ukupnih depozita, kao i rast kredita koji kasne sa otplatom preko 30 dana. Finansijski rezultat u sistemu je negativan.

- Aktivne kamatne stope na ukupne kredite bilježe blagi pad u odnosu na septembar, dok pasivne kamatne stope na ukupne depozite bilježe rast u istom periodu. Kreditna aktivnost banaka je, i pored visokih kamatnih stopa po kojima su krediti odobravani, uvećana u oktobru u odnosu na prethodna dva mjeseca. U oktobru je ostvaren rast kapitala, nivoa likvidnih sredstava i depozita stanovništva, kao i smanjenje nekvalitetnih kredita i nekvalitetne aktive, restrukturiranih kredita i kredita koji kasne preko 90 dana. Iznos depozita premašuje iznos kreditnih potraživanja u posljednja tri mjeseca – pokazuju podaci CBCG.

Radivoje Brajović u Savjetodavnom odboru

Za člana Savjetodavnog odbora Savjet CBCG je imenovao Radivoja Brajovića. Brajović je, navodi se u saopštenju, bivši predsjednik Skupštine SRCG.

Dogodine planirano 9,45 miliona eura prihoda

Finansijskim planom Centralne banke za narednu godinu predviđeni su ukupni prihodi od 9,45 miliona eura. Rashodi su planirani 8,98 miliona eura, uz nastavak sprovođenja mjera interne ekonomije i aktivan odnos u upravljanju međunarodnim rezervama kojima upravlja CBCG.

- Za devet mjeseci ove godine CBCG je smanjila troškove poslovanja za oko 10% u odnosu na plan. Smanjenje troškova je rezultat brojnih i kontinuiranih mjera interne ekonomije – racionalizacije administrativnih i operativnih troškova poslovanja – saopšteno je iz CBCG.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik