Inflacija u travnju najniža u godinu dana

Bez autora
May 15 2013

U travnju je u Hrvatskoj inflacija skliznula na 3,3 posto, najnižu razinu u godinu dana, što je u skladu s očekivanjima makroekonomista. U travnju su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u prosjeku bile više u odnosu na ožujak za 0,4 posto, dok su u odnosu na travanj prošle godine porasle za 3,3 posto. To predstavlja usporavanje inflacije, s obzirom da je mjesec dana prije iznosila 3,7 posto, i to je najniža stopa inflacije od travnja prošle godine, kada je iznosila 2,6 posto. Slabljenje inflacije u skladu je s očekivanjima. Četiri makroekonomista, koja su sudjelovala u anketi Hine, procjenjivala su u prosjeku da su u travnju potrošačke cijene porasle za 3,3 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene kretale su se u rasponu od 2,9 do 4,0 posto.

Inflacija u travnju najniža u godinu danaU travnju je u Hrvatskoj inflacija skliznula na 3,3 posto, najnižu razinu u godinu dana, što je u skladu s očekivanjima makroekonomista.

Prema danas objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku, u travnju su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u prosjeku bile više u odnosu na ožujak za 0,4 posto, dok su u odnosu na travanj prošle godine porasle za 3,3 posto.

To predstavlja usporavanje inflacije, s obzirom da je mjesec dana prije iznosila 3,7 posto, i to je najniža stopa inflacije od travnja prošle godine, kada je iznosila 2,6 posto.

Slabljenje inflacije u skladu je s očekivanjima. Četiri makroekonomista, koja su sudjelovala u anketi Hine, procjenjivala su u prosjeku da su u travnju potrošačke cijene porasle za 3,3 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene kretale su se u rasponu od 2,9 do 4,0 posto.

Zbog povećanja stope PDV-a u ožujku prošle godine, a kasnije cijena struje i plina, inflacija se u drugom dijelu prošle godine kretala iznad 4 posto da bi u siječnju dosegnula 5,2 posto, najvišu razinu od 2008. godine.

„Uz učinak baznog razdoblja, odnosno razmjerno niskih stopa inflacije do svibnja 2012., inflatorni pritisci i dalje su djelomično generirani lanjskim rastom administrativno utvrđenih cijena električne energije i plina u svibnju, te rastom cijena prehrane, koje su bile pod utjecajem ljetne suše i prelijevanja negativnih cjenovnih kretanja s međunarodnih tržišta. Ako iz indeksa potrošačkih cijena izuzmemo cijene energije, godišnja stopa rasta iznosila je 2,5 posto, što pokazuje da utjecaj povećanja administrativno utvrđenih cijena polako jenjava. A ako uz energiju izuzmemo i prehranu, potrošačke su cijene porasle za 1,2 posto godišnje", navode analitičari Raiffeisenbank Austria u osvrtu na izvješće DZS-a.

U travnju su, u odnosu na prethodni mjesec, cijene dobara porasle za 0,4, a usluga za 0,2 posto.

Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, u travnju su, u odnosu na ožujak, najviše porasle cijene odjeće i obuće, 5,0 posto, zbog novih kolekcija, dok su cijene alkoholnih pića i duhana porasle za 1,1 posto.

Cijene prehrane i bezalkoholnih pića, uključujući cijene svježeg voća i povrća, porasle su za 0,7 posto, dok su cijene ugostiteljskih usluga ojačale za 0,6, a rekreacije i kulture za 0,4 posto.

S druge strane, cijene prometa, koje sadrže cijena goriva za osobna vozila, pale su na mjesečnoj razini za 1,4 posto.

Cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja oslabile su za 0,3 posto, dok su cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva skliznule 0,1 posto.

U ostalim su segmentima cijene ostale nepromijenjene na mjesečnoj razini.

Na godišnjoj su razini pak najviše, 11,1 posto, porasle cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva.

„Tomu je najviše pridonio rast cijena goriva i energije za 19,8 posto godišnje, posebice električne energije, za 19,8 posto, i plina, za 20,8 posto, čiji će se učinak na godišnji rast cijena osjetiti još u svibnju. S druge strane, cijene tekućih goriva u odnosu na travanj 2012. niže su za 7 posto, dok su cijene prometa u istom razdoblju zabilježile smanjenje za 3,1 posto", navode analitičari Raiffeisenbank Austria.

S rastom od 7,5 posto slijede cijene alkoholnih pića i duhana, dok su cijene prehrane i bezalkoholnih pića porasle za 4,9 posto.

Cijene zdravstva ojačale su 2,7 posto, a slijede cijene ostalih dobara i usluga, s rastom od 2,2 posto, te rekreacije i kulture, s rastom od 2,0 posto.

Cijene ugostiteljskih usluga porasle su u travnju, u odnosu na isti lanjski mjesec, za 1,7 posto, dok su cijene pokućstva i opreme za kuću porasle 0,6, a obrazovanja 0,4 posto.

S druge strane, najviše su, 4,5 posto, na godišnjoj razini pale cijene odjeće i obuće.

U segmentu prometa, u kojem su sadržane i cijene goriva za osobna vozila, cijene su oslabile 3,1 posto, dok su cijene komunikacija skliznule 0,1 posto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik