Inflacija u veljači u Sloveniji pala na 1,6 posto

Bez autora
Mar 03 2025

Inflacija je u veljači blago popustila.

U godišnjoj su usporedbi potrošačke cijene u drugom mjesecu ove godine bile više za 1,6 posto, nakon što je inflacija u siječnju iznosila 2,0 posto. U mjesečnoj usporedbi cijene su više za 0,3 posto, objavio je statistički ured.

U prva dva mjeseca ove godine potrošačke cijene bile su 1,8 posto više nego u istom razdoblju lani.

U veljači su na međugodišnjoj razini više porasle cijene usluga nego robe. One su u prosjeku bile skuplje za 3,2 posto, a roba za 0,7 posto. Usluge su u prva dva mjeseca zajedno na godišnjoj razini bile skuplje za 3,1 posto, a roba za 1,1 posto.

No, na međugodišnji rast cijena u veljači, od 0,5 postotnih bodova, najviše su utjecala poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića, pri čemu su cijene u ovoj skupini porasle za 2,8 posto. Cijene proizvoda i usluga u skupini prijevoz porasle su za 2,7 posto, pridodavši međugodišnjoj inflaciji 0,4 postotna boda, dok je inflacija viša za 0,3 postotna boda zbog poskupljenja usluga u restoranima i hotelima za 4,6 posto.

Međugodišnji rast cijena još je izraženiji u skupinama obrazovanje (3,7 posto), alkoholna pića i duhan (2,9 posto), rekreacija i kultura (2,4 posto) te zdravstvo (2,2 posto).

S druge strane, cijene u skupini stanovanje, voda, struja, plin i ostala goriva, čak i uz zakonsku intervenciju u mrežarinu, pale su za 4,6 posto. Time su ublažili inflaciju za 0,6 postotnih bodova. Ni u jednoj drugoj skupini roba i usluga cijene nisu bile niže u odnosu na prethodnu godinu.

Na mjesečnoj razini na inflaciju je najviše, za 0,4 postotna boda, utjecalo poskupljenje turističkih aranžmana za 10,9 posto. Za po 0,1 postotni bod stopu inflacije povećale su cijene odjeće (za 2,8 posto), opskrbe vodom i raznim stambenim uslugama (za 2,2 posto) te hrane (za 0,4 posto).

Mjesečni rast cijena također je utjecao na skuplje proizvode i usluge za osobna vozila, za 0,1 postotni bod, i to za 1,3 posto. Sva preostala poskupljenja dodala su ukupno 0,1 postotni bod.

S druge strane, cijene u podskupini električna energija, plin i ostala goriva u prosjeku su niže za 9,7 posto. Najviše je pala cijena električne energije, za 20,1 posto, čime je mjesečna inflacija smanjena za 0,6 postotnih bodova.

S druge strane, godišnji rast cijena, mjeren Harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, koji se koristi za usporedbu u EU, u veljači je iznosio 1,9 posto, nakon što je u siječnju iznosio 2,3 posto. Mjesečni rast cijena prema ovom pokazatelju iznosio je 0,2 posto.

Statističari su iznijeli i podatak da je razina cijena u veljači bila gotovo 28 posto viša od prosjeka 2015. godine. Najviše su u proteklom desetljeću, za gotovo 46 posto, porasle cijene hrane i bezalkoholnih pića te usluga u restoranima i hotelima. Slijede alkoholna pića i duhan te robe i usluge iz skupine stanovanje, voda, struja, plin i druga goriva (u obje su cijene bile više za oko 35 posto). U ovoj usporedbi, zdravstvene usluge su danas oko 30 posto skuplje nego prije deset godina.

Usluge su u veljači bile 23 posto skuplje nego u prosjeku 2015., a roba nešto manje od 26 posto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik