Kineska podrška EU

Bez autora
Dec 22 2010

Na otvaranju Trećeg ekonomskog i trgovinskog dijaloga na visokom nivou između Evropske unije i Kine u Pekingu, dve strane potvrdile su posvećenost zajedničkoj ekonomskoj saradnji. Uprkos neslaganjima o vrednosti juana i zabrinutosti Kine zbog evropskog protekcionizma, obe strane spremne su za kompromis.Kina podržava napore Evropske unije i MMF-a, kako bi se spasao evro i dužnička kriza stavila pod kontrolu. Peking je obećao da će kupiti deo grčkog duga, a podržaće i napore Portugala da ispliva iz finansijske krize.

Kineska podrška EUUprkos neslaganjima u pogledu kursa juana i protekcionizma, Brisel i Peking posvećeni ekonomskoj saradnji. EU najveći kineski trgovinski partner, dok je Kina drugi trgovinski partner Unije, posle SAD. Kina podržava napore EU da stabilizuje evro.

Na otvaranju Trećeg ekonomskog i trgovinskog dijaloga na visokom nivou između Evropske unije i Kine u Pekingu, dve strane potvrdile su posvećenost zajedničkoj ekonomskoj saradnji.

Uprkos neslaganjima o vrednosti juana i zabrinutosti Kine zbog evropskog protekcionizma, obe strane spremne su za kompromis.

Kina podržava napore Evropske unije i MMF-a, kako bi se spasao evro i dužnička kriza stavila pod kontrolu.

Peking je obećao da će kupiti deo grčkog duga, a podržaće i napore Portugala da ispliva iz finansijske krize.

Evropska unija je najveći kineski trgovinski partner, a Kina je drugi trgovinski partner Unije, posle Amerike. Razmena je ove godine premašila 430 milijardi dolara, 33 odsto više nego lane.

"Evropske kompanije su u poslednjoj deceniji umnogome doprinele ekonomskom razvoju Kine, kroz investiranje i transfer tehnologije. Kina je evropskim potrošačima obezbedila širok dijapazon proizvoda po veoma povoljnim cenama", kaže potpredsednik Evropske komisije Žoakin Almunja.

Almunja ističe da je najvažnije da u Kini postoji otvorena poslovna klima, gde su evropski klijenti dobrodošli.

Druga ekonomija sveta najavljuje da će nastaviti stabilnu monetarnu i fiskalnu politiku, kako bi se i dalje razvijala sadašnjim tempom.

"Kina je napredovala u poboljšanju investicione klime, kvaliteta proizvoda, zaštiti intelektualne svojine. Nadamo se da će Evropska unija dozvoliti izvoz visokih tehnologija i priznati Kinu kao tržišnu ekonomiju", kaže potpredsednik Vlade Kine Vang Kišang.

Strateško partnerstvo Rusije i Indije

Istovremeno, Rusija i Indija potvrdile su odnose privilegovanog strateškog partnerstva - u narednih pet godina planira se povećanje razmene sa deset na 20 milijardi dolara.

Tokom posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Nju Delhiju, potpisano je 30 dokumenata o saradnji - najvažniji u oblasti bezbednosti, atomske energije i rada na projektu multifunkcionalnog aviona pete generacije.

"U Kudankulamu će biti izgrađeni ruski nuklearni reaktori. Unapredićemo naučnu i tehnološku saradnju, a posebno je važna saradnja u sektoru nafte i gasa", kaže indijski premijer Manmohan Sing.

Dve zemlje, kao žrtve terorizma, daju reč da će mu se zajednički suprotstaviti. U slučaju proširenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, Moskva obećava da će Indiju preporučiti za članstvo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik