Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić započeo je posetu Kini sastancima u Tjenđinu sa predstavnicima kineskih kompanija CRCC (China Railway Construction Corporation), Mašinske korporacije CNEEC (China National Electric Engineering CO) i korporacije ZTE (Zhongxing Telecommunication Equipment Corporation). Delegacija Republike Srbije, koju predvodi premijer Vučić, zakazala je tokom ove dvodnevne posete sastanke sa 10 velikih kineskih kompanija i obilazak jedne kineske kompanije. Kineske firme pokazuju veliki interes za razvijanje poslova u Srbiji, pri čemu to više nisu samo kompanije koje rade infrastrukturne projekte, a koje su od izuzetnog značaja za Srbiju kako u procesu izgradnje autoputeva, tako i izgradnje železnica. Vučić je podsetio na to da većinu puteva u Srbiji danas grade kineske kompanije, i dodao da je već razgovarano sa predstavnicima kompanije CRCC, koja treba da izgradi prugu Beograd – Budimpešta, o čemu se dogovor očekuje na sutrašnjem sastanku sa premijerom Kine Li Kećijangom.
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić započeo je posetu Kini sastancima u Tjenđinu sa predstavnicima kineskih kompanija CRCC (China Railway Construction Corporation), Mašinske korporacije CNEEC (China National Electric Engineering CO) i korporacije ZTE (Zhongxing Telecommunication Equipment Corporation).
Delegacija Republike Srbije, koju predvodi premijer Vučić, zakazala je tokom ove dvodnevne posete sastanke sa 10 velikih kineskih kompanija i obilazak jedne kineske kompanije.
Kineske firme pokazuju veliki interes za razvijanje poslova u Srbiji, pri čemu to više nisu samo kompanije koje rade infrastrukturne projekte, a koje su od izuzetnog značaja za Srbiju kako u procesu izgradnje autoputeva, tako i izgradnje železnica.
Vučić je podsetio na to da većinu puteva u Srbiji danas grade kineske kompanije, i dodao da je već razgovarano sa predstavnicima kompanije CRCC, koja treba da izgradi prugu Beograd– Budimpešta, o čemu se dogovor očekuje na sutrašnjem sastanku sa premijerom Kine Li Kećijangom.
Postoji saglasnost o tome da gradimo brzu prugu od 300 kilometara na sat. Mi smo rekli da po ovom pitanju imamo dva ograničenja. Prvo je da nemamo vremena za čekanje i da izgradnja ne može da traje deset godina. Naša molba je da ona traje najviše tri godine, a kineska strana je obećala da će se pridržavati tog roka, ukazao je premijer Srbije.
Drugi problem jesu državne garancije, naveo je on i dodao da je iz tog razloga traženo više različitih koncepata, a to su privatno-javno partnerstvo, koncesije i drugi načini koji će obezbediti da se javni dug optereti što manje.
Vučić je izrazio očekivanje da će konačnu odluku znati sutra, nakon sastanka sa premijerom Kine.
O važnosti izgradnje ove pruge, kako je istakao, govori i podatak da bi Beograd postao čvorište puteva, tako da bi preko Beča imao pristup celoj zapadnoj Evropi, a s obzirom na to da putevi preko Beograda vode i ka Atini, otvoren je i put ka Istoku.
Vučić je istakao da očekuje da će se vratiti u Beograd sa obećanjem premijera Kećijanga da će posetiti Beograd i da će organizovati skup šesnaestorice iz centralne i istočne Evrope.
To bi bio najveći skup u našoj zemlji u poslednjih 30-40 godina. Ako Kećijang to prihvati, mogao bi da otvori most Zemun–Borča, a istovremeno bismo mogli da sa mađarskom stranom potpišemo ugovor i da od proleća počnemo sa izgradnjom pruge, poručio je premijer Srbije.
Vučić i članovi delegacije naše zemlje razgovarali su sa kineskim privrednicima i o razvoju naše telekomunikacione mreže i mogućnostima saradnje sa Telekomom Srbije oko 4G mreže.
Istovremeno, bilo je reči i o određenim energetskim projektima, industrijskoj zoni Stublenica kod Uba, kompleksu Termoelektrane Kolubara i njihovoj zainteresovanosti za investiranje u energetski sistem Srbije.
Predsednik CNEEC kompanije Jin Čunšeng istakao je da su razgovori sa premijerom Vučićem bili efikasni i konkretni.
Razgovarali smo o tri projekta, koji će biti realizovani u tri različite faze, ukazao je on i podsetio na to da je projekat Industrijska zona Stublenica–Ub potpisan u januaru, da je urađen master plan i sada se pristupa izradi glavnog projekta i dobijanju građevinske dozvole.
Prema njegovim rečima, radovi treba da počnu na proleće sledeće godine, a u planu je otvaranje između 10 i 15 hiljada radnih mesta i realizacija investicija u vrednosti od približno 1,2 milijarde dolara.
Predsedniku Vlade Srbije dali smo tehnički predlog za rekonstrukciju termoelektrane Veliki Crljani, odnosno Kolubare A. Započeli smo i razgovore o eventualnoj zainteresovanosti za Kolubaru B, ukazao je Čunšeng.
Treći projekat, kako je naveo, jeste pismo o namerama o ulaganju u preduzeća IMR, DMB i IMT, tri fabrike u okviru mašinske industrije.
Kompanija CNEEC je mašinska korporacija, najveći proizvođač traktora u Kini i zainteresovani smo za to da pod srpskim imenom, a sa našom novom tehnologijom, pravimo traktore u Srbiji, naglasio je Čunšeng.