Kineske investicije podstakle ekonomski razvoj Srbije

Bez autora
Nov 05 2023

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić obratila se danas na ceremoniji otvaranja 6. kineskog međunarodnog sajma uvoza u Šangaju, poručivši da je naša zemlja ponosna na to što prvi put na ovoj manifestaciji nastupa kao počasni gost.

Brnabić je istakla da Srbija svojim učešćem na Sajmu potvrđuje želju za jačanjem veza i čeličnog prijateljstva sa Kinom.

Činjenica da se Srbija našla među nekoliko zemalja kao počasni gost opisuje kvalitet naših odnosa i daje nagoveštaj buduće saradnje, istakla je premijerka i ukazala na to da srpski paviljon na Sajmu uvoza u Šangaju samo potvrđuje da će ekonomska saradnja između dve zemlje svoje pune potencijale tek ostvarivati u narednim godinama.

Navodeći da se u istoriji čovečanstva retko događalo da velike države stupaju u strateške odnose sa manjim zemljama, Brnabić je naglasila da je Kina uvažila Srbiju upravo na taj način, gradeći sa njom pravo i iskreno prijateljstvo.

Kina je danas pionir i predvodnik u mnogim stvarima, a Srbija je pozvana i prisutna na Sajmu kao partner i prijatelj, ali i snažan pobornik liberalizacije međunarodne razmene, za koju verujemo da doprinosi miru i stabilnosti, poručila je predsednica Vlade.

Ona je ocenila da prisustvo država iz celog sveta na Kineskom međunarodnom sajmu pokazuje i domete inicijative "Pojas i put" predsednika Kine Si Đinpinga, dodajući da Kina otvara svoja vrata.

Srbija je, kako je istakla, jedna od prvih zemalja koja je shvatila značaj međunarodnog uvoznog sajma i od tada smo prisutni sa mnogobrojnom ponudom.

Prema rečima premijerke, u proteklih šest godina učvršćeno je strateško partnerstvo i čelično prijateljstvo između dve zemlje, a bilateralna saradnja je dostigla izuzetan nivo zahvaljujući i ličnom odnosu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Kine Si Đinpinga.

Robna razrmena je za poslednje četiri godine, od 2018. do 2022. godine porasla 2,7 puta, a izvoz Srbije u Kinu je porastao čak 12,7 puta, što potvrđuje otvorenost kineskog tržišta prema partnerima iz Srbije, rekla je premijerka, dodajući da je Kina u istom periodu izbila na prvo mesto među investitorima u Srbiji i tu poziciju je imala 2021., 2022., kao i u prvom polugodištu 2023. godine, što je podstaklo ekonomski razvoj naše zemlje.

Rezultat je da su kineski investitori najveći izvoznici. Dolaskom Ziđin Majninga desile su se značajne promene i Srbija je postala drugi proizvođač bakra u Evropi. Pozitivan uticaj kineskih investicija na srpsku ekonomiju je nemerljiv, naglasila je Brnabić.

Ona je, takođe, navela da kineski investitori zapošljavaju više od 28.000 ljudi u Srbiji, izrazivši uverenje u to da će se u budućnosti saradnja intenzivirati.

Brnabić je podsetila i na to da je nedavno u Kini boravio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i da je tom prilikom potpisano 18 sporazuma, među kojima je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom.

Pred nama su i nove oblasti saradnje kao što su digitalna ekonomija, nauka, tehnološke inovacije, rekla je premijerka i pozvala okupljene da posete Srbiju i da učestvuju na međunarodnoj izložbi EKSPO 2027.

Odnosi Srbije i Kine najbolji u istoriji

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, posle sastanka sa premijerom Kine Li Ćiangom u Šangaju, da je Kina potvrdila potpunu principijelnost u poštovanju međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta Srbije, kao što i naša zemlja podržava politiku jedne Kine.

Brnabić je istakla da je sastanak sa kineskim premijerom bio srdačan i jako otvoren i ocenila da su odnosi dveju zemalja najbolji u istoriji, dodajući da politički nemamo otvorenih pitanja.

Ona je navela da je sa Li Ćiangom razgovarala o svim aspektima saradnje i o tome šta može još da se uradi u budućnosti u oblasti novih tehnologija, inovacija, veštačke inteligencije, biotehnologije.

Bilo je reči i o nedavnoj poseti predsednika Aleksandra Vučića Kini koja je, kako je naglasila, bila izuzetno dobra i otvorila mnoga vrata.

Prema njenim rečima, kineski premijer je preneo da je ta zemlja zainteresovana za mnogobrojne proizvode iz Srbije, ne samo za poljoprivredno-prehrambene, a u tome će odlično poslužiti Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom.

Kada je reč o ekonomiji, potpisivanje tog sporazuma predstavlja otvaranje nove ere, ocenila je Brnabić, podsetivši na to da smo do ovog trenutka potpisali protokol o fitosanitarnoj inspekciji za tri vrste proizvoda, za med, proizvode od meda, sveže jabuke i za hranu za kućne ljubimce, a da smo pri kraju pregovora oko protokola u vezi sa izvozom pilećeg mesa i suvih šljiva.

Ona je prenela da je zamolila da to bude završeno što pre i da se 2024. godine vidi još jedan značajan iskorak, mada je, kako je naglasila, naš izvoz u Kinu u poslednjih deset godina povećan 185 puta.

Naša robna razmena je 2022. godine prešla šest milijardi dolara i to je rekord do sada, ukazala je Brnabić i dodala da je Kina 2021. i 2022. godine bila najveći strani investitor u Srbiji, kao i u prva dva kvartala 2023. godine.

Brnabić se u Šangaju sastala sa predstavnicima velikih kineskih kompanija

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas u Šangaju, na početku posete Narodnoj Republici Kini, sa predstavnicima kineskih kompanija Huawei, Shanghai Fengling Renewable, CCCC i CRBC.

Brnabić je u izjavi novinarima rekla da je imala jako dobre sastanke sa predstavnicima tih kompanija, podsetivši na to da kompanija Shanghai Fengling Renewable sarađuje sa jednim od najznačajnijih kineskih investitora u Srbiji, Ziđinom, u oblasti obnovljivih izvora energije.

Ona je prenela da je sa predstavnicima te kompanije razgovarala o njihovim planovima za dodatno investiranje u zelenu energiju u Srbiji, sa akcentom na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Izgradnjom hibridnog postrojenja zadovoljile bi se skoro celokupne potrebe Ziđina za električnom energijom, dodatno smanjila emisija štetnih gasova i takođe bi se dobila značajna količina "zelenog" vodonika za izvoz, navela je premijerka.

Prema njenim rečima, ovo je jako dobra vest za građane Bora.

Razgovaramo o investicijama od preko dve milijarde evra u naredne tri godine. Ako implementiramo to o čemu smo razgovarali jutros, Srbija može da bude jedan od lidera u Evropi u proizvodnji zelenog hidrogena iz zelene energije. Želimo da nastavimo ubrzani razvoj domaće privrede, uz obavezno poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine, dodala je ona.

Predsednica Vlade je sa predstavnicima CCCC i CRBC, koje su izgradile i rade na nekim od najvažnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji, razgovarala o dinamici i rokovima tekućih projekata, kao i o budućim investicijama, s obzirom na to da je čvrsto opredeljenje Vlade da se nastavi sa još jačim i boljim infrastrukturnim povezivanjem.

Kompanija CCCC je inače prva kineska kompanija koja je ušla na srpsko infrastrukturno tržište.

Brnabić se sastala i sa čelnicima Huaveija, kompanije koja u Srbiji posluje 18 godina i zapošljava više od 200 ljudi, a samo u prethodne tri godine uplatila je u budžet više od 40 miliona evra na ime poreza.

Imajući u vidu razvoj novih tehnologija, premijerka je izrazila uverenje u to da će i ta kompanija dodatno doprineti povećanju izvoza IKT usluga iz Srbije, za koji se ove godine očekuje da će dostići 3,8 milijardi evra.

Brnabić će se tokom posete Kini sastati i sa predsednikom te zemlje Si Đinpingom.

Ona je izrazila očekivanje da će se na tom sastanku potvrditi čelično prijateljstvo dve zemlje.

Kina ovakvim sastancima pokazuje koliko je Srbija važna za tu zemlju. Ogromna čast je ukazana Srbiji. Pre dve nedelje je predsednik Aleksandar Vučić imao sastanak sa predsednikom Si Đinpingom, sada sam ja kao predsednica Vlade imala sastanak sa kineskim premijerom, a imaću i sa predsednikom Si Đinpingom. To pokazuje uvažavanje Kine prema Srbiji, rekla je Brnabić.

Premijerka je poručila da sastanak sa kineskim predsednikom treba da služi na ponos svim građanima i da je politički jako značajan.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik