Kriza sve dok stopa BDP-a ne bude povećana

Bez autora
Aug 26 2013

Izjava Rubena Atojana, rezidentnog predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u BiH, da se ekonomija u BiH oporavlja nije utemeljena na realnim pokazateljima, ocjenjuju ekonomski eksperti u BiH. Azra Hadžiahmetović, doktor ekonomije i profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kaže da je rezidentni predstavnik MMF-a svoju ocjenu o oporavku ekonomije temeljio "na pokazateljima koji su za nju nepoznati". Tačno je da je država očuvala finanijsku stabilnost, ali prije svega zahvaljujući karensi-bordu i Centralnoj banci. Međutim, da postoji ekonomski zamah u pogledu ostvaranja radnih mjesta i rasta BDP-a (bruto društveni proizvod, op.a.), to se u životu običnih građana ne osjeti, ističe Hadžiahmetovićeva. Vjekoslav Domljan, profesor na ekonomskim fakultetima u Mostaru i Sarajevu, ističe da je BiH daleko od izlaska iz krize. U svijetu globalne krize više nema, jer se stopa rasta BDP-a kreće u rasponu od tri do četiri posto. Međutim, u BiH je ona posljednjih godina tek jedan posto, a procjene za ovu godinu su 0,5 posto, ističe Domljan...

Kriza sve dok stopa BDP-a ne bude povećanaIzjava Rubena Atojana, rezidentnog predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u BiH, da se ekonomija u BiH oporavlja nije utemeljena na realnim pokazateljima, ocjenjuju ekonomski eksperti u BiH.

Azra Hadžiahmetović, doktor ekonomije i profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kaže da je rezidentni predstavnik MMF-a svoju ocjenu o oporavku ekonomije temeljio "na pokazateljima koji su za nju nepoznati".

"Tačno je da je država očuvala finanijsku stabilnost, ali prije svega zahvaljujući karensi-bordu i Centralnoj banci. Međutim, da postoji ekonomski zamah u pogledu ostvaranja radnih mjesta i rasta BDP-a (bruto društveni proizvod, op.a.), to se u životu običnih građana ne osjeti", ističe Hadžiahmetovićeva.

Vjekoslav Domljan, profesor na ekonomskim fakultetima u Mostaru i Sarajevu, ističe da je BiH daleko od izlaska iz krize.

"U svijetu globalne krize više nema, jer se stopa rasta BDP-a kreće u rasponu od tri do četiri posto. Međutim, u BiH je ona posljednjih godina tek jedan posto, a procjene za ovu godinu su 0,5 posto", ističe Domljan.

Smatra kako je potrebno da se BiH vrati "u pretkrizno stanje" da bi se uopće govorilo o oporavku.

"Iako se javna potrošnja podvodi pod kontrolu, to ništa nije održivo dok stopa BDP-a ne bude vraćena na šest do sedam posto, a zaposlenost poveća", ocjenjuje Domljan, koji posebno upozorava na sve veću ugroženost penzionih fondova.

Aleksa Milijević, direktor Ekonomskog instituta iz Bijeljine, kaže da je izjava predstavnika MMF-a u skladu s ulogom i politikom ove organizacije.

"Privreda u BiH tone, sve je više nezaposlenih, a teret javnog duga je sve veći. Ocjena predstavnika MMF-a je nerealna i neosnovana", kaže on.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik