BiH bi morala da se okrene domaćoj proizvodnji i potrošnji, ograniči uvoz i prestane sa daljim budžetskim zaduživanjem, kako bi se spriječile posljedice potencijalnog prelivanja krize iz SAD i Evrope na zemlje u razvoju. Zaduživanje i prekomjerna potrošnja, usljed sve nestabilnijih ekonomskih prilika u evropskim zemljama, mogla bi da dovede do bankrotstva. Ekonomista Zoran Pavlović je naglasio da su Grčka, Portugalija i Španija, kojima prijeti dužnička kriza, pokazale da prekomjerna potrošnja i zaduživanje vode bankrotstvu. Ovo je vrlo ozbiljan primjer svim zemljama da treba da prestanu sa nekontrolisanim zaduživanjem za potrebe tekuće potrošnje i razvojnih projekata. Zaduživanje BiH u idućem periodu je veoma loš izbor. Moraju se smanjivati troškovi, jer je domaća poljoprivreda bez ikakve podrške, prerađivačkih kapaciteta nema, a metalski sektor i drvoprerađivačka industrija su prepušteni sami sebi.
BiH bi morala da se okrene domaćoj proizvodnji i potrošnji, ograniči uvoz i prestane sa daljim budžetskim zaduživanjem, kako bi se spriječile posljedice potencijalnog prelivanja krize iz SAD i Evrope na zemlje u razvoju.
Ovo su istakli domaći ekonomski stručnjaci, koji su dodali da bi zaduživanje i prekomjerna potrošnja, usljed sve nestabilnijih ekonomskih prilika u evropskim zemljama, mogla da dovede do bankrotstva.
Ekonomista Zoran Pavlović je naglasio da su Grčka, Portugalija i Španija, kojima prijeti dužnička kriza, pokazale da prekomjerna potrošnja i zaduživanje vode bankrotstvu.
- Ovo je vrlo ozbiljan primjer svim zemljama da treba da prestanu sa nekontrolisanim zaduživanjem za potrebe tekuće potrošnje i razvojnih projekata. Zaduživanje BiH u idućem periodu je veoma loš izbor. Moramo smanjivati troškove, jer je domaća poljoprivreda bez ikakve podrške, prerađivačkih kapaciteta nemamo, a metalski sektor i drvoprerađivačka industrija su prepušteni sami sebi - upozorio je Pavlović.
On je dodao da je zbog toga neophodno usmjeriti se na podsticanje domaće proizvodnje koja jedina stvara dodatnu vrijednost iz koje se može puniti budžet.
Pavlović je rekao da bi bankrotstvo u zemljama koje su kupci naših proizvoda, rezultiralo velikim problemima u BiH sa kojima će prvenstveno biti suočeni domaći izvoznici.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik juče je upozorio da kriza iz SAD i Evrope sve više prijeti zemljama u razvoju.
Zelik je rekao da je većina zemalja u razvoju dobro prebrodila krizu iz 2008. godine, ali da su one sada manje otporne.
- Kriza u industrijskim zemljama može dovesti do krize u zemljama u razvoju i zbog toga se Evropa, Japan i SAD moraju odlučno suočiti sa svojim velikim privrednim problemima - rekao je Zelik.
Evropska dužnička kriza trese globalna tržišta kapitala, a zbog pojedinih država evrozone, koje se nalaze na rubu opstanka, svijet strahuje od raspada evrozone.
Ipak, lideri Grupe 20 obećali su na sastanku u Vašingtonu da neće dopustiti da evropska dužnička kriza potkopa banke i finansijska tržišta, ukazavši i na mogućnost proširenja kreditnih kapaciteta kriznog fonda evrozone.
Negativne prognoze
Ekonomista Nuriel Rubini, poznatiji kao Dr Propast zbog svojih crnih predviđanja, kaže da su Evropa i SAD "efektivno u recesiji".
On dodaje da nema toga što političari mogu da učine da bi spasili zemlje.
- Ekonomija je već u recesiji. Šta god da Fed sada napravi premalo je i prekasno - smatra Rubini.