U septembru bi trebalo da bude predstavljen paket antikriznih mera, koje priprema Vlada, najavio ministar unutarašnje i spoljne trgovine Rasim Ljajić. Povećanje PDV-a će biti samo krajnja, nužna mera i ako bude tog povećanja PDV će iznositi 20 odsto.Ministar unutarašnje i spoljne trgovine Rasim Ljajić rekao je da Vlada Srbije priprema paket antikriznih mera, koje bi trebalo da budu predstavljene u septembru, a, kako je naveo, neke od njih će biti nepopularne i nimalo lake. Sigurno je da i na prihodnoj i na rashodnoj strani budžeta moramo da uradimo mnoge stavri, neke od njih su krajnje nepopularne, ali sa ciljem očuvanja makroekonomske stabilnosti, smanjenja deficita i smanjenja javnog duga. To neće biti nimalo lako...
U septembru bi trebalo da bude predstavljen paket antikriznih mera, koje priprema Vlada, najavio ministar unutarašnje i spoljne trgovine Rasim Ljajić.
Povećanje PDV-a će biti samo krajnja, nužna mera i ako bude tog povećanja PDV će iznositi 20 odsto, kaže Ljajić.
Ministar unutarašnje i spoljne trgovine Rasim Ljajić rekao je da Vlada Srbije priprema paket antikriznih mera, koje bi trebalo da budu predstavljene u septembru, a, kako je naveo, neke od njih će biti nepopularne i nimalo lake.
"Sigurno je da i na prihodnoj i na rashodnoj strani budžeta moramo da uradimo mnoge stavri, neke od njih su krajnje nepopularne, ali sa ciljem očuvanja makroekonomske stabilnosti, smanjenja deficita i smanjenja javnog duga. To neće biti nimalo lako ", rekao je Ljajić gostujući u Dnevniku RTS-a.
Ljajić je precizirao da antikrizne mere priprema Ministarsvo finansija i istakao da neće biti povećanja PDV-a na osnovne životne namirnice.
"Povećanje PDV-a će biti samo krajnja, nužna mera i ako bude tog povećanja PDV će iznositi 20 odsto", rekao je Ljajić.
Ministar Ljajić je rekao i da se nova Vlada suočava sa brojnim izazovima i nasleđenim problemima.
"Imali smo sušnu godinu, sa značajno manjim prinosima kukuruza soje i sucokreta što može uticati na cenu stočne hrane, pa time i na cenu mesa. Za utehu je što je rod pšenice bio sasvim solidan", rekao je Ljajić.
Ministar smatra da rod pšenice od oko dva miliona tona u priličnoj meri zadovoljava potebe domaćeg tržišta, a to je bio i jedan od razloga zbog kojeg ministarstvo smatra da nema opravdanja za zahtev Unije pekara Srbije da cena hleba poskupi.
Prema njegovim rečima, uredba o ceni hleba sasvim sigurno će ostati na snazi do kraja njenog važenja - 30. septembra.
Ljajić samatra da Srbiji treba aranžman i dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i očekuje da će taj dogovor biti postignut.
"To je potvrda ispravnosti kursa vlade u makroekonomskoj politici, to utiče na kredibilnost drzave. MMF pruža stručnu pomoć, a na taj način možemo da dođemo do jeftinijh kredita", rekao je ministar unutarašnje i spoljne trgovine .
On je napomenuio da se razgovori sa MMF-om ne vode po principu ultimatuma.
"MMF ne može nama da naredi nešto da učinimo, to su razgovori, pregovori, usaglašavanja, kompromisi. Mislim da je veoma važno da imamo dogovor sa MMF-om i očekujem da ćemo ga postići", naglasio je Ljajić.
Kako je rekao, nema oporavka naše ekonomije, privrede, povećanja zaposlenosti bez povećanja izvoza i privlačenja stranih investicija.
Govoreći o radu ekonomskih ambasadora, Ljajić je ponovio da cela diplomatija mora biti u funkciji ekonomske diplomatije i da naši ambasadori u zemljama moraju da budu u funkciji povećanja izvoza, promocije privrede, privlačenja stranih investicija.
Ljajić je rekao da je prioritet svakog ambasadora da učini sve da smanji spoljno trgovinski deficit, da poveća našu prozivodnju i pomaže našim preduzećima.
"Videćemo kakvi su rezultati, sigurno je da negde ima rezultata, a takođe je evidentno da po izveštajima koji su stigli u aprilu mesecu neki treba da dođu u Srbiju", rekao je Ljajić.